Aspir Yağının Faydaları


Aspir, ABD, Hindistan ve Meksika’da yetişen, devedikenine benzeyen yıllık bir bitkidir. İnsanoğlunun yetiştirdiği en eski bitkiler arasında yer alan aspirin rengi sarı ve turuncu olabilmektedir.

Aspir yağı, daha çok yağ şeklinde kullanılmaktadır ve bu yağ, tohumlarının preslenmesi sonucunda elde edilmektedir. Bu noktada aspir yağının faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Kalp Sağlığına Faydaları

Kalbin düzenli çalışması birçok sorunun ortaya çıkmasına engel olmakta ve sağlıklı bir hayat için olmazsa olmaz unsurlar arasında yer almaktadır. Aspir yağının faydaları arasında kalp sağlığını olumlu etkilemesi yer almaktadır. İçeriğinde yoğun miktarda omega-6 bulunan bu yağ, kalpte oluşacak kriz gibi sorunların önlenmesine yardımcı olmakta ve kalbin yorulmadan çalışmasını sağlamaktadır.

Kilo Vermeye Faydaları

Vücutta yağların depolanması sonucunda kilo artışı ve özellikle de bölgesel kilo sorunu ortaya çıkmaktadır. İçeriğindeki omega-6 yağ asidi sayesinde vücuttaki yağların yakılmasını sağlayan aspir yağının faydaları arasında kilo vermeye olumlu etki etmesi yer almaktadır. Özellikle sebze yemekleri yapılırken bu yağın kullanılması kilo sorunu olan kişiler açısından çok önemlidir.

Ruh Sağlığına Faydaları

Stres ve bu strese önlem alınmaması sonucunda başta depresyon olmak üzere pek çok sorun ortaya çıkmaktadır. Aspir yağının faydaları arasında ruh sağlığını olumlu etkilemesi yer almaktadır. Vücutta seratonin düzeyinin artmasında etkili olan aspir yağı, aynı zamanda uykusuzluk gibi sorunları çözdüğü için de rahatlatıcı etkiye sahip olmakta ve hayatın düzene girmesini sağlamaktadır.

Diyabet Kontrolüne Faydaları

İçeriğinde omega-6 yağ asidi bulunan aspir yağının faydaları arasında kan şekerini kontrol altında tutması yer almaktadır. Bu yağ asidi özellikle diyabet riski taşıyan kişilerin kan şekerini dengede tutmaları için önemlidir. Ayrıca, diyabet teşhisi konan kişilerde de özellikle insülin dengesi açısından tüketilmesinin faydaları olduğu belirtilmiştir.

Aspir yağının faydaları arasında cilt ve saç sağlığına olumlu etki etmesi, üst solunum yolarına iyi gelmesi, adet döneminde yaşanan semptomlara iyi gelmesi yer almaktadır. Aspir yağını cerrahi müdahaleye maruz kalacak kişiler, bitkiye alerjisi olanlar, hamileler ve hipertansiyon sorunu olan kişilerin tüketmemesi ve diğer kişilerin tüketim miktarına dikkat etmesi önerilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 16 Nisan 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın