Acı Çehre Çayı Faydaları


Acı Çehre Çayı Faydaları

Ülkemizde akdiken olarak tanınan acı çehre, duta benzeyen siyah meyvelere sahiptir. Hem meyvelerinden hem de kabuklarından iki farklı türde çay yapılabilir. Meyvelerinin tıpkı adında geçtiği gibi çok acı olmasından dolayı, direkt olarak değil de çay olarak tüketilmektedir. Acı çehre çayının faydaları ise şunlardır:

  •  Acı çehre ağacının kabukları, ilkbahar ve yaz aylarında şeritler halinde kesilir ve bu kabuklar kurutulur. Çay yapılarak kabızlık tedavisinde kullanılır. Zira acı çehrenin müshil  etkisi bulunmaktadır. Bu yönüyle eczanelerde satılan ilaçlarda da bu bitkiden faydalanılmaktadır. Ayrıca acı çehre bağırsaklar için doğal bir antibiyotiktir.
  •  İçeriğindeki aktif maddeler sayesinde bağırsakların daha hızlı çalışmasını sağlar. Kolonu temizleyen ve bağırsakları parazitlerden arındıran acı çehre çayı, yaşlı insanların kullanması gereken bitkilerdendir.
  •   Yaşlı kimseler ayrıca cilt kırışıklarından ve lekelerinden kurtulmak için de acı çehre çayına başvurabilirler. Gençler için de cilt güzelliği açısından acı çehre çayının faydaları mevcut. Ergenlik dönemi sivilceleri ve akne gibi problemlerde bu bitkinin çayı doğal bir tentür olarak kullanılabilir. Ayrıca bu çay, dış kullanımda doğal bir nemlendirici etkisi göstermektedir.
  • Birtakım kozmetik ürünlerde kullanılan acı çehre bitkisi, saç sorunlarında da tedavi amaçlı kullanılır.
  • Acı çehre çayının uykusuzluğa da iyi geldiği bilinir. Çünkü bu çay sinirleri yatıştırır ve uykuya geçişte sorun yaşamamanızı sağlar.
  • Acı çehre bitkisinin antioksidan yapısı da oldukça güçlüdür. Bu sayede kanser üzerinde durdurucu etkiye sahiptir. Acı çehre çayı, hücre yapısındaki serbest radikallerle savaşarak kanserli hücreleri ortadan kaldırır. Bunun için yine çay olarak tüketmek yeterlidir.

Acı Çehre Çayının Zayıflamaya ve Sindirim Sistemine Etkisi

  • Acı çehre çayı son zamanlarda zayıflamaya olan etkisiyle de gündemdedir. Sindirim sistemini çalıştırmadaki etkisi nedeniyle zayıflama sağlamaktadır.
  •  Yemek yedikten bir saat sonra yahut akşamları acı çehre çayı içmek, karaciğer sağlığına destek olacaktır. Karaciğer büyümesini ve karaciğerde meydana gelebilecek diğer problemleri engelleyen bir çay türüdür.
  • Acı çehre bitkisinin sindirim sistemi üzerine etkisini söylemiştik. Bu etki ile safra taşı oluşumunu önlemesi acı çehre çayının faydaları arasındadır. Bunun için acı çehre ağacının kabukları ile hazırladığınız çaydan günde 2-3 kez tüketmeniz yeterlidir. Bu sayede safra kesesinin salgısı artarak taşı atması mümkün olacaktır.

Acı Çehre Bitkisinin Zararları

Bu kadar faydası olan acı çehre çayının faydaları yanında elbette zararları da vardır. Mesela mide rahatsızlığı olanlarda kullanımı tavsiye edilmez. Bir haftalık kullanım yeterlidir. Uzun süreli kullanımından kaçınılmalıdır. Fazla kullanmak kalp sorunları ve kas güçsüzlüklerine neden olabilir. Ayrıca hamilelik ve emzirme dönemlerinde ve de küçük çocuklarda bu tarz bitkiler kullanılmamalıdır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 26 Mart 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın