Acı Çehrenin Faydaları


Acı çehre, akdiken ismiyle de bilinen, ince dalları olan ve kırmızımsı kahverengi kabuğa sahip olan bir bitkidir. Çiçekleri beyaz olan bu bitki, Mayıs ve Haziran aylarında çiçek açmaktadır. Eylül döneminde ise siyah renkte meyveleri olmaktadır.

Kullanımı oldukça eskilere dayanan ve bazı milletler tarafından kutsal kabul edilen acı çehrenin faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Bağırsak Sağlığına Faydaları

Bağırsakların düzenli bir şekilde çalışması sindirim başta olmak üzere birçok konuda önemlidir. Acı çehrenin faydaları arasında bağırsak sağlığına iyi gelmesi yer almaktadır. Doğal bir müshil görevi üstlenen bu bitki, bağırsakların hızlı çalışmasına yardımcı olmaktadır. İçeriğinden dolayı sindirim sistemi üzerinde son derece olumlu etkilere sahip bir bitkidir.

Uykusuzluğa Faydaları

Uykusuzluk sorunu, sağlığı olumsuz etkilediği gibi psikolojiyi de olumsuz etkileyen bir sorundur. Acı çehrenin faydaları arasında uyku sorununa olumlu etkide bulunması yer almaktadır. Özellikle kokusuyla sinirleri yatıştırıcı özelliği bulunan bu bitki, aynı zamanda kişinin uykuya dalmasını çok daha kolay hale getirmekte ve psikolojik anlamda rahatlama sağlamaktadır.

Kanser Sorununa Faydaları

Kanser türlerinin artması ve bu sorunu yaşayan kişi sayısının gittikçe artması sonucunda doğal yöntemler ön plana çıkmıştır. Acı çehrenin faydaları arasında kanserle mücadeleye olumlu etkilerde bulunması yer almaktadır. İçeriğinde bulunan antioksidan maddelerden dolayı serbest radikallerle savaşan acı çehre bitkisinin özellikle kabuğuyla yapılan çay, bu etkiye sahiptir.

Yaşlanma Belirtilerine Etkileri

Yaşlanma belirtilerinin erken yaşlarda başlaması kişilerin moral durumunu olumsuz etkilemekte ve bu durum sosyal hayata doğrudan yansımaktadır. Acı çehrenin faydaları arasında ciltte beliren yaşlanma belirtilerini en aza indirmesi yer almaktadır. Son derece genç görünen bir cilde kavuşmak ve enerji eksikliğini kapatmak için bu bitkiyi tüketebilirsiniz.

Acı çehrenin faydaları arasında karaciğer sağlığına iyi gelmesi, saçları güçlendirmeye yardımcı olması, akne problemini tedavi etmesi, safra sorunlarını tedaviye yardımcı olması yer almaktadır. Bu bitkinin kabuğundan yapılan çayı tüketebileceğiniz gibi meyvesini de kullanabilirsiniz. Bu bitkiyle yapılan çayı hamilelerin, emzirme döneminde olan annelerin ve çocukların tüketmesi önerilmemektedir. Ayrıca midede ülser olan, apandisit sorunu yaşayan kişilerin de uzak durması gerekmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 17 Nisan 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın