Adaçayının Faydaları


Adaçayı, dünya üzerinde son derece yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Yaklaşık 80 santimlik ağaçlarda yetişen ve ılıman iklimi seven bir bitkidir. Ülkemizde de yetişen adaçayının içerisinde A vitamini, C vitamini, B6 vitamini, K vitamini, kalsiyum, demir, potasyum ve magnezyum bulunmaktadır. Adaçayının faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Depresyona Faydaları

Günümüzün en önemli hastalıklarından biri depresyondur. İçeriğinde yoğun miktarda antioksidan bulunan adaçayı, stresle mücadeleyi sağlamaktadır. Adaçayının faydaları arasında depresyon sorununa fayda sağlaması yer almaktadır. Gün içerisinde daha zinde ve pozitif hissetmenizi sağlayacaktır.

Alzheimer Hastalığına Faydaları

Alzheimer hastalığı yaşın ilerlemesiyle oluşan hafıza kaybıdır. Kişinin sadece sağlığını değil güvenliğini ve günlük hayatını da olumsuz etkileyen Alzheimer, birçok kişide görülmektedir. Adaçayının faydaları arasında Alzheimer hastalığının etkilerini hafifletmesi yer almaktadır. Bu durum da son derece önemli bir etki anlamına gelmektedir.

Diyabete Faydaları

Diyabet, pek çok kişide görülen ve beslenme alışkanlıklarına dikkat edilmesi gereken bir sorundur. Adaçayının faydaları arasında diyabet hastalığına iyi gelmesi yer almaktadır. Adaçayının yapraklarının antihiperglisemik özelliklere sahip olması bunda son derece etkilidir. Bu durum diyabetin etkilerini azaltmada önemlidir.

Kalp Sağlığına Faydaları

Kalp sağlığı hayati bir önem taşımakta ve hayat boyu dikkat edilmelidir. Adaçayının faydaları arasında kalsiyum ve potasyum içermesinden dolayı kalp sağlığına artı sağlaması yer almaktadır. Kolesterolü dengeleyen sodyum yer aldığı için kalp sağlığı olumlu etkilenmektedir. Kalp ritminin sağlıklı devam etmesi oldukça önemlidir.

Sindirim Sistemine Faydaları

Lif içeren bitkilerin sindirim sistemine büyük faydaları bulunmaktadır. İçerisinde yoğun miktarda lif bulunan adaçayının faydaları arasında sindirim sistemine fayda sağlaması yer almaktadır. Mide ve bağırsakların daha düzenli çalışmasını sağlayan adaçayı, ishale karşı da oldukça etkilidir. Ayrıca terleme sorununa karşı da önemli bir alternatiftir.

Yaşlılığı Geciktirmeye Faydaları

Adaçayı, kan dolaşımını hızlandırmaktadır. Hücrelerin yenilenmesinde büyük rol oynayan adaçayının faydaları arasında yaşlanmayı geciktirmesi yer almaktadır. Özellikle yoğun miktarda A vitamini içermesinden dolayı adaçayı, ciltte meydana gelen kırışıklıkları hızlı bir şekilde yok etmektedir.Cildin pürüzsüz olmasına da büyük katkı sağlamaktadır.

Saç Sağlığına Faydaları

Saç sağlığı, son derece önemli ve görselliği etkileyen bir konudur. Adaçayının faydaları arasında saç sağlığını olumlu etkilemesi yer almaktadır. Özellikle yağlı ve dökülmeye müsait olan saçlara olumlu etkisi olan adaçayı ile kafa derinize masaj yapabilirsiniz. Ayrıca, yaşlılığın en önemli belirtisi olan beyaz saçların giderilmesinde de etkisi bulunmaktadır.

Adaçayının faydaları arasında selülit sorununa iyi gelmesi, metabolizmayı hızlandırması, soğuk algınlığına iyi gelmesi, uyku düzenini sağlaması gibi etkenler yer almaktadır. Adaçayını özellikle bir dilim limon suyu ile tüketmeniz önerilmektedir. Kış aylarında son derece rahatlatıcı etkilere sahip olan adaçayını dilediğiniz her zaman tüketebilirsiniz. Tüm bu faydaları alabilmek için evinizden adaçayını evinizden eksik etmemeniz ve düzenli tüketimini teşvik etmesi gerekmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 14 Mart 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın