Adet Düzenleyici Bitki Çayları


Adet Düzenleyici Bitki Çayları

Adet dönemi, kadınların sorun yaşaması muhtemel dönemler arasında yer almaktadır. Bu dönemde psikolojik olarak yaşanan sorunların yanı sıra başta kasık ağrısı olmak üzere şiddetli ağrılar da ortaya çıkabilir. Hem sağlığı hem günlük hayatı olumsuz etkileyen adet dönemini daha kolay atlatmak için doğal yöntemler önerilmektedir.

Bu noktada ön plana çıkan adet düzenleyici bitki çayları şu şekilde sıralanmaktadır:

Şerbetçi Otu Çayı

Günümüzde adet düzenlemesi için ilaçlar kullanılsa da doğal yöntemler daha sağlıklıdır. Adet düzenleyici bitki çayları arasında şerbetçi otu çayı yer almaktadır. Bu çayın yapımı için 2 çay kaşığı şerbetçi otu kozalaklarının üzerine 200 ml kadar yeni kaynamış su ekleyin. Bu karışımın yaklaşık 15 dakika boyunca demlenmesini bekleyin ve süzerek tüketin. Şerbetçi otu çayının yemeklerden önce günde 2 fincan tüketilmesi önerilmektedir.

Ayrıca bu çayı uyku sorunu olanların yatmadan önce tüketmeleri önerilmektedir. Çayın sıcak bir şekilde tüketilmesi önerilir ve tatlandırmak için şeker yerine biraz bal kullanmanız önerilmektedir.

Ceviz Yaprağı Çayı

Cevizin birçok önemli faydası bulunmaktadır ve yaprakları da birçok alanda kullanılmaktadır. Adet düzenleyici bitki çayları arasında ceviz yaprağı çayı yer almaktadır. Bu çay için kurutulmuş ceviz yaprağından 2 çay kaşığı kullanmanız gerekmektedir. Bu yaprakların küçük parçalara ayrılmış olması son derece önemlidir. Bu yaprakların üzerine 250 ml soğuk su ekleyin ve 5 dakika boyunca kaynatın. Sonrasında süzerek gün içerisinde 3 fincanı geçmeyecek şekilde tüketin.

Bu çayın ağız sağlığına önemli faydaları vardır ve bu faydanın daha üst düzeyde olması için papatya çayıyla karıştırarak tüketebilirsiniz. Bu sayede rahatlatıcı etkisini artırmış olursunuz.

Karanfil Çayı

Karanfil, birçok soruna iyi gelen ve rahatlatıcı etkiye sahip olan bir bitkidir. Adet düzenleyici bitki çayları arasında karanfil çayı da yer almaktadır. Bu çayı demlemek için 5 tane karanfili demliğe koyarak üzerine 250 ml yeni kaynamış suyu ekleyin. Yaklaşık 20 dakika demlenmesini bekleyin ve süzerek, içine de dilerseniz bal ekleyerek tatlandırabilirsiniz.

Ihlamur Çayı

Kış döneminin vazgeçilmez içecekleri arasında yer alan ıhlamur çayı, adet düzenleyici bitki çayları arasında yer almaktadır. Bu çayı özellikle porselen demlikte yapmaya özen göstermeniz gerekmektedir. Demliğin içini sıcak suyla yıkadıktan sonra 1 yemek kaşığı kurutulmuş ıhlamur çiçeklerini koyun ve üzerine 200 ml yeni kaynamış su ekleyin. Demliğin kapağını kapatıp temiz bir havluya sararak 20 dakika demlenmeye bırakın.

Bu çaya limon ya da bal ilave edebilir, günde birkaç kez tüketebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 28 Mart 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın