Ağız Kokusunu Gideren Bitki Çayları


Ağız kokusu, yaygın olarak görülen sorunlar arasında yer almaktadır. Çoğu zaman diş sorunlarından kaynaklansa da bazen farklı sorunların habercisi de olabilmektedir. Bu sorun sosyal anlamda da son derece önemli hasarlar meydana getirmektedir. Bu soruna ilaçlar yerine doğal çözümler arayan kişi sayısı bir hayli fazladır.

Bu noktada ağız kokusunu gideren bitki çayları konusu devreye girmekte ve bu konu ön plana çıkmaktadır.

Karanfil Çayı

Karanfil, sağlığa faydalı olan bir bitkidir. Ağız kokusunu gideren bitki çayları arasında karanfil çayı yer almaktadır. Çayı demlemek için 5-6 tane karanfili demliğe koyarak yeni kaynamış 250 ml su koyun. Bu karışımı 20 dakika demlenmeye bırakın. Sonrasında süzerek tüketin. Çayı tatlandırmak isteseniz şeker yerine bal kullanmanız önerilmektedir. İçerisine birkaç damla limon sıkmanız da önerilmektedir.

Bunun yanı sıra tek başına bu çayı tüketemeyenler siyah çay ile karıştırarak demleyebilirler.

Okaliptus Çayı

Okaliptus bitkisi içeriğiyle dikkat çekmektedir. Yoğun antioksidan içeren bu bitkinin birçok faydası bulunmaktadır. Ağız kokusunu gideren bitki çayları arasında okaliptus çayı yer almaktadır. Bu çayı yapmak son derece basittir. Yarım çay kaşığı kurutulmuş okaliptus yaprağını yeni kaynayan 1 su bardağı suya ekleyin. 15 dakika demlemeye bıraktıktan sonra süzerek tüketin.

Okaliptus bitkisinin taze yaprağından da çay yapabilirsiniz ancak kurutulmuşunu tüketmeniz daha fazla önerilmektedir. Tatlandırmak için bal ya da şeker katabilir, bu şekilde tüketebilirsiniz.

Kekik Çayı

Kekik, son derece faydalı ve birçok gıdaya lezzet veren bir bitkidir. Ağız kokusunu gideren bitki çayları arasında kekik çayı da yer almaktadır. Bu çayı demlemek için 1 tatlı kaşığı kekiğin üzerine çeyrek litre su ekleyerek 10 dakika demlenmesi için bırakın. Sonrasında süzerek günde 2-3 fincan kadar tüketin. 2 hafta içtikten sonra yaklaşık 2 ay ara verin ve ihtiyaç varsa tekrar başlayın. Bu çaya bal katmanız öksürük sorununun da önüne geçecektir.

Ağız kokusunu gideren bitki çayları bu şekildedir. Yine de ağız kokusunun sadece açlık ya da dişlerden kaynaklanmadığını düşünmeli ve mümkün olan en kısa sürede bu sorun için uzmana başvuruda bulunmalısınız.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 21 Mart 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın