Ahududu Yaprağı Çayının Faydaları


Ahududu Yaprağı Çayının Faydaları

Ahududu bahar ve yaz aylarında meyve veren, gül familyasından lezzetli bir bitkidir. Kendisi oldukça lezzetli ve faydalı olan bu bitki, yapraklarıyla da pek çok derde şifa olmaktadır. Bunun için ahududu yaprağının çayı yapılmaktadır. Ahududu yaprağı çayının faydaları makalemizde detaylarıyla anlatılmıştır:

 

Ahududu yaprağı çayı, kurutulmuş yapraklardan da taze yapraklardan da yapılabilir. Ancak kurutulmuş yaprakları tüketmek için en fazla 1 yıllık olanlarını seçmek gerekir. Ahududu yaprağı çayı için bir litre kaynamış suya bir avuç yaprak atıp demlemek yeterlidir. Ayrıca uzmanların tavsiyesine göre ısırgan otu da eklenebilir. Günde 1-2 fincandan fazla içilmemelidir. Yapılan bu çay içerisine ahududu meyvesi eklenerek tüketilebilir. Bu sayede daha keskin bir lezzet elde edilebilir.

    Ahududu yaprağı çayı, içeriğindeki özelliklerle tam bir kadın dostudur. Rahmi güçlendiren ve kasları gevşeten yapısıyla kadınların karşılaştığı her türlü kadınsal şikayette fayda göstermektedir.

Kadınların her ay yaşadığı adet semptomlarını ve krampları en aza indiren ahududu yaprağı çayından günde 3 fincan tüketilebilir.

Hamilelik ve Doğum Sürecinde Ahududu Yaprağı Çayının Faydaları

Bitkiler konusunda az çok bilgi sahibi olan kimseler bilirler ki pek çok bitki çayı hamileler için önerilmez. Çünkü bunlar rahmin gereksiz şekilde kasılıp düşük olmasına ve hormon dengesinin bozularak gebeliğin sonlanmasına neden olabilirler. Ancak kırmızı ahududunun yaprağı bunların dışındadır. Kırmızı ahududunun yaprağından elde edilen çay, hamileler için oldukça faydalı bir içecektir.

Hamileliğin ilk üç ayında ahududu çayı kullanılmamalıdır. 3 aydan sonra günde 1-2 fincan içmek, gebelikte oldukça gerekli olan kalsiyum ve minerallerin alınmasını sağlar. Rahim kaslarını güçlendirmekte de bu çay çok faydalıdır.

Bu çayın gebeliğin son üç ayında kullanılması, doğumla alakalı psikolojik sorunları azaltacağı gibi; kanama vs. istenmeyen sorunları da önleyecektir. Doğum sancıları başladığı anda da bir iki fincan çay içerek rahatlama sağlanabilir. Ayrıca kasılmalar hafifleyecektir. Doğumdan sonra tüketmenin rahimi toparlaması da ahududu yaprağının faydaları arasındadır.

    Ahududu yaprağı çayı, kas gevşetici özelliği ile sırtta meydana gelen ağrılara, kasların sertleşmesi ile meydana gelen baş ağrılarına iyi gelmektedir.

    Ahududu çayı harici olarak uygulandığında derideki yaraların iyileşmesini hızlandırır. Diş eti hastalıkları için de hem içerek hem ağızda gargara yapılarak kullanılabilir. Bu şekilde gargara yapmak boğaz ağrılarına da iyi gelecektir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 26 Mart 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın