Alerjiye İyi Gelen Bitki Çayları


Alerji, farklı türleri olan ve günlük hayatı olumsuz etkileyen sorunlardır. Alerjiye karşı geliştirilen birçok ilaç bulunmasına rağmen her yıl bir sürü ilaç tüketilmesi önerilmemektedir. Doğal yöntemlerle alerji sorunu kontrol altına alınabilmektedir.

Bu noktada alerjiye iyi gelen bitki çayları konusu devreye girmektedir. Alerji sorununda şu bitki çaylarını kullanabilirsiniz:

 Yeşil Çay

Son yıllarda yoğun bir şekilde tüketilen ve özellikle kilo sorunu yaşayanların tercih ettiği yeşil çayın pek çok farklı faydası bulunmaktadır. İçeriğinde bulunan kateşin maddesi alerjenlerin etkisiz hale gelmesini sağlamaktadır. Alerjiye iyi gelen bitki çayları arasında yer alan yeşil çayı porselen ya da cam demlikte demlemeniz önerilmektedir. Sonrasında bir yemek kaşığı yeşil çayın üzerine 250 ml kadar sıcak su koyun ve 30 saniye bırakın. İlk demlenen çayın suyunu dökerek sonrasında aynı işlemi tekrarlayarak yeşil çayı tüketin.

Papatya Çayı

Rahatlatıcı etkisiyle bilinen papatya çayının birçok faydası bulunmaktadır. Alerjiye iyi gelen bitki çayları arasında yer alan papatya çayı içerdiği antihistamin ile bunu başarmaktadır. Bu çayı cam demlikte demlemeniz önerilmekte ve 2 tatlı kaşığı kuru papatyanın üzerine bir su bardağı kaynar suyu koyup yaklaşık yarım saat bekletmeniz önerilmektedir. Bu çay sabah ve akşam soğuk olarak tüketilmelidir.

Zencefil Çayı

Aleri çeşitleri arasında cilt alerjisi yaygın bir şekilde görülmektedir. Bu alerjiyle birlikte baş ağrısı ve iltihaplanma görülür. Alerjiye iyi gelen bitki çayları arasında yer alan zencefil çayıiçin yaklaşık 3 cm büyüklüğündeki zencefil kökünü dilimleyin. Bu dilimleri 2 litrelik bir termosa koyarak üzerine kaynar su koyun. 1-2 saat demlenmeye bırakılır ve sonrasında her yemekten önce yaklaşık yarım su bardağı kadar içilir. Tatlandırmak için bal ilave edilebilmektedir.

Kuşburnu Çayı

Kuşburnu çayı, sıklıkla ve beğeniyle tüketilen çaylar arasında yer almaktadır. Alerjiye iyi gelen bitki çayları arasında içeriğindeki histamin maddesi nedeniyle kuşburnu çayı yer almaktadır. Kuşburnu meyvelerinin yaklaşık 100 gram kadarını iyice yıkayarak porselen demliğe koyun ve 1 litre kaynamış su ekleyin. Sonrasında 10 dakika bekletip havluya sarın ve 12 saat kadar bekletin. Ardından süzerek içmeye başlayın.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 21 Mart 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın