Alıç Bitkisi Faydaları


Alıç, ağırlıklı olarak Avrupa, Kuzey Amerika ve Asya’da yetişen, çalı ve ağaç türündeki bir bitkidir. Pembe çiçekleri bulunan dikenli bir ağaç olan alıç bitkisinin meyveleri, esmer kırmızı ya da tamamen kırmızı renklidir. Son derece lezzetli ve hafif ekşimsi olan bu meyveleri yenmektedir.

Süs bitkisi olarak da kullanılan alıç bitkisi faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Kalp Sağlığına Faydaları

İçeriğinde bulunan antioksidanlar sayesinde kan basıncını ayarlamaya yardımcı olan alıç bitkisi faydaları arasında kalp sağlığını olumlu etkilemesi yer almaktadır. Kalbe giden kan miktarının düzenli olmasını sağlayan bu önemli bitki, başta kalp yetmezliği olmak üzere kalp kaynaklı oluşabilecek birçok hastalığın önlenmesinde etkili olmaktadır.

Bağışıklık Sistemine Etkileri

Vücudun doğal koruması olarak adlandırılan bağışıklık sisteminin güçlü olması başta mevsim değişikliklerinde olmak üzere her dönemde önemlidir. Alıç bitkisi faydaları arasında bağışıklık sistemini güçlendirmesi yer almaktadır. İçeriğindeki C vitamini oranı sayesinde beyaz kan hücrelerinin aktivitesini artırmakta ve bu sayede bağışıklık sisteminin daha güçlü olmasını sağlamaktadır.

Duygusal Sorunlara Etkileri

İçeriğinden dolayı hormon düzeyleri üzerinde etkili olan alıç bitkisi faydaları arasında duygusal sorunlara iyi gelmesi yer almaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda alıç kullanımının anksiyete ve depresyon gibi duygusal durum sorunlarında etkili olduğu ispatlanmıştır. Sinirlerin yatışmasında etkisi olan alıç, farklı lezzeti sayesinde de rahatlama sağlamaktadır.

Enerji Düzeyine Etkileri

Verimli çalışma ve gün içinde enerjik hissetmek için doğal yöntemlerin önemi bulunmaktadır. Bu noktada alıç bitkisi faydaları arasında enerji vermesi yer almaktadır. Özellikle koroner damar genişlemesinde etkisi olduğu bilinen alıç, bu sayede kan enerjisi ve uyanıklık konusuna destek olmaktadır. Metabolizmayı hızlandıran alıç, kişinin daha zinde hissetmesine önemli fayda sağlamaktadır.

Alıç bitkisi faydaları arasında sindirime yardımcı olması, bağırsak sağlığını olumlu yönde etkilemesi, göğüs ağrılarına olumlu etki etmesi, sağlıklı hücre oluşumuna destek olması yer almaktadır. Alıç, taze olarak meyve şeklinde tüketilebileceği gibi yaprak ya da kurutulmuş meyveleriyle çayı da yapılabilmektedir. Bu önemli meyvenin kullanımının çok uzun süreye yayılmaması ve uzmanlar tarafından önerilen dozda kullanılmasının tüm faydalarının edinilmesinde önemi vardır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 17 Nisan 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın