Alıç Çayının Faydaları Nelerdir


Alıç, gülgiller ailesine mensup olan, boyu 4 metreye kadar ulaşabilen bir bitkidir. Günümüzde bilinen 1500 çeşidi olan alıcın meyvelerinin yanı sıra yaprakları ve çiçekleri de kullanılmaktadır.

İçeriğinde A vitamini, C vitamini, E vitamini, K vitamini, nişasta, fruktoz, organik asitler, kolin, saponin bulunan alıç çayının faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:


Kolesterole Etkileri

Kolesterol düzeyinin kontrol edilmesi özellikle orta yaşın üzerindeki kişiler için son derece önemli bir konudur. Alıç çayının faydaları arasında kolesterol düzeyini dengede tutması yer almaktadır. İçeriğindeki faydalı vitamin ve asitler sayesinde kötü kolesterolü ortadan kaldırdığı bildirilmekte ve bu konuda önemli bilimsel veriler bulunmaktadır.

Menopoz Belirtilerine Etkileri

Menopoz belirtileri her kadında aynı şekilde ortaya çıkmamakta ve özellikle bazı kadınlarda belirtiler ağır görülmektedir. Alıç çayının faydaları arasında menopoz belirtilerini hafifletmek yer almaktadır. Bu ayın tüketilmesi durumunda menopoz dönemindeki sıcak basması gibi belirtiler kontrol altında olmakta ve bu da psikolojik anlamda artı sağlamaktadır.

Yüksek Tansiyona Etkileri

Yüksek tansiyon sorunu sıklıkla görülen ve yüksek kan basıncı nedeniyle ortaya çıkan son derece önemli bir sorundur. Alıç çayının faydaları arasında yüksek tansiyon yani hipertansiyon sorununa olumlu etkide bulunması yer almaktadır. İçeriğindeki maddelerin yüksek kan basıncını kontrol altına aldığı belirtilen bu çayın tansiyon hastaları tarafından tüketilmesi önerilmektedir.

Uykusuzluğa ve Strese Etkileri

Uyku düzeninin bozulması ve yeterince uyuyamama beraberinde birçok sorunu getirmektedir. Alıç çayının faydaları arasında uykusuzluk sorununa olumlu etkilerde bulunması yer almaktadır. Bu etkisi sayesinde başta stres olmak üzere, kaygı gibi duygusal problemlere de engel olmaktadır. Özellikle uyumadan tüketilmesi bu sorunun çözümünde etkilidir.

Alıç çayının faydaları arasında cilt sağlığını olumlu etkilemesi, enerji düzeyini artırması, ödemin atılmasına yardımcı olması yer almaktadır. Alıç çayını yapmak için yaklaşık 20 gram alıç meyvesinin üzerine 200 ml kadar kaynar su koyun ve 15 dakika demlenmeye bırakın. Bu çayın gün içerisinde 2 kez yemeklerden yarım saat önce birer bardak içilmesi önerilmektedir. Çayın içerisine şeker koymamanız ve isteğe göre tatlandırmak için bir miktar bal ilave etmeniz önerilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 8 Nisan 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Alıç Çayının Faydaları Nelerdir (1 Yorum)