Alıç Çayının Faydaları


Alıç, ülkemizde yaygın bir şekilde kullanılan, ormanlık alanlarda yetişen, gül ailesine ait olan dikenli bir çalıdır. İlkbaharın sonunda çiçek açan bu bitki, yaz döneminde meyve vermektedir. Olgunlaştığında kırmızı rengi alan alıç, beğenilerek tüketilmektedir. Bu bitki, çay şeklinde de tüketilmektedir. Alıç çayının faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Kolesterole Faydaları

Kolesterol düzeyinin kontrol altında olması son derece önemli bir konudur. Alıç çayının faydaları arasında kötü kolesterol seviyesini düşürmesi yer almaktadır. Bu nedenle düzenli tüketim durumunda kolesterol düzeyi kontrol altında olacaktır. Özellikle orta yaş ve üzeri kişilerde bu konu son derece önemlidir.

Sindirim Sistemine Faydaları

Sindirimin düzgün olması kabızlık, hemaroid gibi sorunların yaşanmasını önlemektedir. Özellikle hareketsiz yaşam, sağlıksız beslenme sindirim sisteminde olumsuz etki yapmaktadır. Alıç çayının faydaları arasında sindirim sistemini olumlu etkilemesi yer almaktadır. Özellikle yemekten sonra tüketilmesi durumunda sindirim daha düzgün olacaktır.

Menopoz Dönemine Faydaları

Menopoz dönemi kadınların yaşadığı zorlu dönemler arasında yer almaktadır. Alıç çayının faydaları arasında menopoz döneminde ortaya çıkan sorunları hafifletmesi yer almaktadır. Özellikle sıcak basması, kilo dengesizliği gibi sorunların çözümünde etkilidir. Bu durum da menopoz dönemindeki kadınların düzenli olarak tüketmesi önerilmektedir.

Uykusuzluğa Faydaları

Uyku düzeninin bozulması ya da vücudun ihtiyaç duyduğundan daha az uyumak önemli sağlık sorunlarını beraberinde getirmektedir. Bu noktada alıç çayının faydaları arasında uyku düzenini sağlaması bulunmaktadır. Bu çay, sinirleri sakinleştirdiği için uyku düzenini olumlu etkilemekte ve kolay uyumayı sağlamaktadır.

Yüksek Tansiyona Faydaları

Yüksek tansiyon problemi sağlığı tehdit eden ciddi sorunlar arasında yer almaktadır. Alıç çayının faydaları arasında tansiyon dengesini sağlaması bulunmaktadır. Bu çayın düzenli olarak tüketilmesi durumunda tansiyon dengesi daha hızlı bir şekilde sağlanmaktadır.Yüksek tansiyon sorununda ek takviye olarak kullanılabilmektedir.

Cilt Sağlığına Faydaları

Cildin sağlıklı bir yapıda olması için çeşitli ürünler kullanılmaktadır. Zaman zaman doğal seçenekler değerlendirilmektedir. Alıç çayının faydaları arasında antioksidan içeriğinden dolayı akne gibi sorunlara iyi gelmesi yer almaktadır. Ayrıca, iyileşmeyen çeşitli yaralar, sedef, egzama gibi önemli sorunlarda da etkili olmaktadır.

Alıç çayının faydaları incelendiğinde enerji vermesi, sakinleştirici özelliği olması, kilo vermeyi kolaylaştırması, endişe halini ortadan kaldırması gibi etkiler karşımıza çıkmaktadır. Alıç çayını düzenli olarak tüketmek için kurutulmuş alıç meyvesini kullanabilirsiniz. Normal çay gibi demledikten sonra tüketmeye başlayabilirsiniz. Şeker atmadan tüketmeniz önerilmekte ve tatlandırmak için bal kullanmanız önerilmektedir. Bu önemli çayı evinizden eksik etmemekle doğru bir karar almış olursunuz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 15 Mart 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın