Alkolü Bırakmaya Yardımcı Olan Bitki Çayları


Alkol, oldukça zararlı ve ilerleyen boyutlarda ölüme bile yol açabilen bir maddedir. Alkol bağımlısı kişilerin vücut fonksiyonları değişir. Cinsel iktidarsızlıktan uykusuzluğa kadar pekçok sorunu da beraberinde getirir. Alkol bağımlılığı, sadece kişisel sağlık sorunlarının bozulmasına değil aile yaşamınada olumsuz yönde etki etmektedir. Psikolojik bozukluklar ve geçim sıkıntısı gibi nedenler alkol kullanımına meyil etmeye neden olmaktadır.

Tabii bu durum kalıcı değildir. Alkol bağımlılığı ile mücadele eden kurumlar olduğu gibi bitkisel yollar ile de bu sorunu ortadan kaldırmak mümkündür. Alkolü bırakmaya yardımcı olan bitki çayları ve beslenme yöntemleri oldukça işe yaramaktadır.

Alkolü bırakmaya yardımcı olan bitkiler nelerdir?

  • Lahana
  • Üzüm yaprağı
  • Kekik
  • Beyaz turp

Alkolü bırakmaya en çok yardımcı olan bitkiler bunlardır. Tabii bu bitkilerin kullanımı dışında kesinlik ile psikolojik yardım almak gerekir. Ayrıca alkolü bırakmaya kararlı olmak ve azmetmek de başarılı sonuç almak için gereklidir. Alkolü bırakmaya yardımcı olan bitkilerin kullanımı şu şekildedir;

  • Lahana: Çiğ olarak tüketilmesi makbuldür. Salatalarda kullanılabilir. Çiğ lahana alkolün sebep olduğu besin değeri kaybını önler.
  • Kekik otu: 1 litre kaynamış suya 2 kaşık kekik otu atılmalı ve demlenmeye bırakılmalıdır. Çay haline gelen bu su, gün boyu kısa aralıklar ile içilmelidir. Ilık olarak tüketilmesi daha iyi olacaktır. Bu neden ile termosta bekletilmelidir.
  • Marul tohumu: Dövülüp toz haline getirilen marul tohumu maydonoz eşliğinde tüketilmelidir. Günde iki sefer yenmesi gerekir.
  • Üzüm yaprağı: asma yağrağı olarak da bilinen üzüm yapraklarının suyu elde edilmelidir. Kaynatıp elde edilen bu su çay olarak tüketilmelidir.
  • Ayrıca turpda etkili bir alkol bıraktıran bitkidir. Hergün yenilebilir.

Alkol bırakmak için kararlı olmak gerekir. Bağımlılıklar ile mücadele etmek zordur. Bundan dolayı öncelik ile kişinin kendisinin istemesi gerekir. Yeşilay gibi kurumlar bu tür bağımlılıklar ile mücadele etmektedir. Kişi kendi arzusu ile bu bağımlılıklardan kurtulamıyor ise profesyonel destek almalıdır. Alkol hem kişi hemde aile yaşantısını etkileyen bir maddedir. Sağlıklı bir yaşam sürmek için bağımlılıklardan kurtulmak gerekir.

Alkolün vücuda verdiği zararlar nelerdir?

Alkol sadece bedensel sağlığj değil ruhsal sağlığı da tehdit eder. Suç işlemeye meyil ettirir ve ruhsal dengeyi bozar. Uykusuzluk ve düşünce bozukluğuna neden olur. Sinir sistemini etkileyen alkol, beyin için de oldukça zararlıdır. Ayrıca kalp krizine de neden olur. Mide hastalıklarının önünü açar. Sağlıklı yemek yiyebilme yetisinin kaybolmasına neden olur. Bu durumda vücudun dirençsiz kalmasına ve hastalıklara davetiye çıkarılması için yeterlidir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 17 Mart 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın