Altın Çilek Çayının Faydaları


Altın çilek, patlıcangiller ailesine mensup olan bir bitkidir. Altın çileğe yer çileği, yer kirazı gibi isimler verilmektedir. Çiçekleri beyaz ve krem renkte olan bitkinin meyveleri yuvarlaktır. Ülkemizde özellikle son yıllarda gündeme gelen altın çilek, son derece sağlıklı bir gıdadır. Bu noktada öne çıkan altın çilek çayının faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Zayıflamaya Etkileri

Kilo sorunu yaşayan kişilerin sayısı her geçen dönem artış göstermektedir. Bu soruna doğal yollardan çare bulmak isteyen kişi sayısı da bir hayli fazladır. Altın çilek çayının faydaları arasında zayıflamaya yardımcı olması yer almaktadır. İçerdiği zengin kimyasal bileşenler sayesinde sindirim sistemini düzenleyen altın çilek çayı, metabolizmayı da hızlandırmaktadır.

Böbrek Taşı Sorununa Etkileri

Böbreklerde meydana gelen sorunlar sağlığı tehdit etmektedir. Bu sorunlar arasında böbrek taşı yaygın görülen bir problemdir. Böbrek taşlarının doğal yollardan düşürülmesi oldukça önemlidir. Altın çilek çayının faydaları arasında böbrek taşını düşürmeye yardımcı olması yer almaktadır. İçeriğindeki yoğun mikrobesinler bunu sağlamaya yardımcı olmaktadır.

Solunum Yollarındaki Sorunlara Etkileri

Solunum yolu rahatsızlıkları sıklıkla görülen ve gündelik hayatı da olumsuz etkileyen sorunlardır. Altın çilek çayının faydaları arasında solunum yolları hastalıklarına olumlu etki etmesi yer almaktadır. Özellikle astım, öksürük gibi sorunlarda etken olan altın çilek çayının düzenli kullanımında bronşit gibi önemli sorunların etkisi de daha az ortaya çıkmaktadır.

Ödem Sorununa Etkileri

Vücutta normalden fazla biriken sıvılar ödem sorununa neden olmaktadır. Altın çilek çayının faydaları arasında ödem sorununa olumlu etki etmesi yer almaktadır. Özellikle karın kısmında ödem sorunu yaşayan kişilerin düzenli olarak altın çilek çayı tüketmeleri önerilmektedir. Bu çayın etkileri arasında iltihaplı eklem hastalıklarına iyi gelmesi de yer almaktadır.

Altın çilek çayının faydaları arasında ateş düşürücü etkisi olması, romatizmaya iyi gelmesi, idrar kesesinde meydana gelen sorunlara iyi gelmesi yer almaktadır. Altın çilek çayı için, yarım litre kaynamış suya 20 gram kurutulmuş altın çilek meyvesi koyun ve 10 dakika kısık ateşte pişirin. Sonrasında 1 saat kadar demlenmesini bekleyerek süzün ve günde 4 kez su bardağının çeyreği kadar tüketin.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 21 Mart 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın