Ananasın Faydaları


Ananasın Faydaları

Ananasın insan sağlığı için faydalarından bazıları şunlardır:

Kalp Sağlığı: Kalp sağlığı insan hayatını derinden etkileyen önemli bir faktördür. Kalp sağlığının iyi olması için özellikle doğal şifa kaynaklarından çokça yararlanılmalıdır. Ananas, bu besinlerin en önemlilerinden biridir. Düzenli ananas tüketimi kalp sağlığı için faydalı olduğu gibi kolesterol seviyesini de düzenler. Antioksidan özelliği bulunan ananasın damar hastalıklarına karşı da faydası vardır.

Hipertansiyon: Hipertansiyon insan sağlığı için önem arz eden kötü durumları tetikleyebilecek bir hastalık çeşididir. Bu nedenden dolayı göz ardı edilmemesi gereken hiper tansiyonun, doğal devalarından birisi de ananastır. Potasyum açısından zengin olan ananas, kan basıncını dengelemesi özelliğiyle hiper tansiyona karşı faydalı bir besin kaynağıdır.

Ananas Serbest Radikalleri Önleyicidir: Antioksidan açısından çok zengin olan ananas, serbest radikaller nedeniyle ortaya çıkan kalp hastalıkları ve kansere karşı faydalıdır. Bu antioksidanlar vücutta serbest şekilde dolaşmakta olan radikalleri önleyip hücrelerin yenilenmesini destekler.

Kemiklere Faydalıdır: Ananasta bol miktarda bulunan bir diğer madde de manganezdir. Yapılan araştırmalar sonucunda manganezin kemik sağlığı açısından faydalı olduğu saptanmıştır. Günlük düzenli olarak bir fincan miktarında ananas tüketmeniz halinde vücudunuzda ortalama %73 manganez oluşur.

Sarı Nokta: Bir çeşit göz problemi olan sarı nokta, genellikle yaşlanmayla birlikte görülür. Ananasta bol miktarda beta karoten bulunur. Göz sağlığının önemli yardımcılarından olan beta karoten, sarı nokta hastalığını da önlemektedir.

Soğuk Algınlıkları: Ananas C vitamini açısından zengin olan meyveler arasındadır. C vitamini soğuk algınlığı yaşanması durumunda mutlak gereklidir. C vitaminin bol miktarda yer aldığı ananas, soğuk algınlığının ilaç tedavisine de yardımcı olmaktadır.

Gut, Şişkinlik, Sinüzit: Bromelain adlı madde sinüziti engelleyen ana maddedir. Ananas meyvesi söz konusu bu maddeyi bol miktarda içermesiyle dikkat çeker. Bu bakımdan ananasın sinüzit, boğaz ağrısı ve gut gibi problemlere karşı da faydası mevcuttur.

Kansere Karşı Yararlı: Çağımızın hastalığı olan kansere karşı savunma mekanizması oluşturan pek çok doğal besin kaynağı vardır. Ananas da bu besin kaynaklarından biridir. Serbest radikalleri ortadan kaldıran ananas, bu sayede kansere karşı direnç sağlamakta ve hasarlı hücreleri tedavi etmektedir.

Diş Sağlığı: Dişlerin en önemli dostları minerallerdir. Sağlıklı dişlere sahip olmak için minerallerin zengin olduğu besinleri tercih etmek gerekir. Ananas meyvesi mineral açısından zengin olan meyvelerden birisidir. Yani ananas tüketimi dişleriniz için faydalıdır.

Sindirim Sistemi: Pek çok derde deva olan, vücudun çeşitli sistemlerine yarar sağlayan ananasın, sindirim sistemine de faydası vardır. Bol miktarda diyet lifinin yer aldığı ananas, sindirim sisteminin sağlıklı biçimde çalışıp fonksiyonlarını yerine getirmesine yardımcı olur.

Bağışıklık Sistemi: Ananasta bulunan C vitamini miktarı oldukça fazladır. Bilindiği üzere C vitamini bağışıklık sistemini güçlendiren önemli bir vitamindir. Bu nedenle düzenli ananas tüketimi bağışıklık sistemi için faydalı olabilecek faktörlerden birisidir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 19 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın