Anason Çayının Faydaları Nelerdir


Anason Çayının Faydaları

Anason, maydanozgiller ailesine mensup olan, küçük beyaz çiçeklere sahip olan otsu bir bitkidir. Dünyanın farklı yerlerinde farklı şekillerde kullanılan anason, çok eski dönemlerde bile bilinen bir bitkidir. İçeriğinde A vitamini, B vitamini kompleksi, kalsiyum, sodyum, magnezyum, potasyum, demir, selenyum bulunan anason çayının faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Anne Sütüne Etkileri

Anne sütü, gelişim açısından olmazsa olmaz bir unsurdur ve her anne bebeğini yeterli oranda emzirmek istemektedir. Anason çayının faydaları arasında anne sütünü artırması yer almaktadır. Doğumdan birkaç ay sonra süt konusunda sıkıntı yaşayan annelerin bu çayı düzenli olarak tüketmeleri uzmanlar tarafından önerilmiştir.

Astım Sorununa Etkileri

Üst solunum yolları sıkıntıları arasında yer alan astım, özellikle sigara dumanı gibi unsurlarla artan ve öksürük nöbetlerine neden olan bir sorundur. Anason çayının faydaları arasında astıma olumlu etki etmesi yer almaktadır. Yapılan araştırmalara göre bu çayı düzenli tüketen kişilerin astım nöbetlerinde azalma meydana gelmiştir.

Soğuk Algınlığına Etkileri

Mevsim değişiklikleri başta olmak üzere hemen her dönemde ortaya çıkabilen soğuk algınlığı, bulaşıcı hastalıklar arasında yer almaktadır. Günlük hayatı da olumsuz etkileyen bu sorunda doğal yöntemlerin kullanılması önemli artı kazandırmaktadır. Anason çayının faydaları arasında soğuk algınlığına iyi gelmesi ve boğazı yumuşatması yer almaktadır.

Menopoz Dönemine Etkileri

Kadınlarda menopoz döneminde bazı sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Bazı kadınlarda bu dönemde ağır semptomlar ortaya çıkmaktadır. Anason çayının faydaları arasında menopoz döneminde yaşanan semptomları hafifletmesi yer almaktadır. Başta daralma hissi olmak üzere pek çok noktaya etki eden anason çayının bu dönemde kullanımı önemli artılar sunmaktadır.

Anason çayının faydaları arasında zatürreye iyi gelmesi, hıçkırığı geçirmesi, sinüzite iyi gelmesi, boğmaca tedavisine olumlu etkilerde bulunması yer almaktadır. Anason çayını hazırlamak için yarım çay kaşığı incecik öğütülmüş anason tohumunun üzerine 1 litre yeni kaynamış su koymalısınız. Sonrasında çay ılıyana kadar demlenmesi için bekletmeniz gerekmektedir. Süzme işleminin ardından çay henüz ılıkken tatlandırmak için bal koyabilirsiniz. Bu çayın sıcak ya da soğuk içilmesi ve gün içerisinde 2 defayı geçmeyecek şekilde tüketilmesi önerilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 7 Nisan 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın