Anne Sütünü Artıran Bitki Çayları


Anne Sütünü Artıran Bitki Çayları

Anne sütü, en faydalı ve alınması en önemli gıda maddesi olarak gösterilmektedir. Bebeklerin gelişimi için gerekli vitamin ve mineralleri içeren anne sütünün miktarı son derece önemlidir. Doğum yapan kadınların bir çoğu sütü yeterli olmadığı için bebeğini yeterince besleyememektedir.

Bu durumlarda ilaç kullanılması bebek sağlığı açısından önerilmemektedir. Anne sütünü artıran bitki çayları şu şekilde sıralanmaktadır:

Kırmızı Yonca Çayı

Kırmızı yonca, faydalı bitkiler arasında yer almakta ve çeşitli şekillerde kullanılmaktadır. Anne sütünü artıran bitki çayları arasında kırmızı yonca çayı bulunmaktadır. 6 tane kurutulmuş kırmızı yoncanın baş kısmını alarak 200 ml yeni kaynamış suya koyun ve 20 dakika demlenmeye bırakın. Süzdükten sonra dilerseniz balla tatlandırarak günde 3 fincan için.

Ahududu Yaprağı Çayı

Ahududu bitkisi şifa olarak görülen bitkiler arasında yer almaktadır. Anne sütünü artıran bitki çayları arasında yer alan ahududu çayını hazırlamak için bir tutam ahududu yaprağı üzerine 350 ml yeni kaynamış olan suyu dökün. Yaklaşık 15 dakika demlenmeye bırakın ve günde 1 kez yatmadan yarım saat kadar önce tüketin. Bu çaya şeker koymadan içmeniz tavsiye edilmektedir.

Yasemin Çayı

Anne sütünü artıran bitki çayları arasında yer alan yasemin çayını yapmadan önce demliği kaynamış suyla iyice çalkalayın. 3 gram kurutulmuş yaseminin üzerine 150 ml kaynamış ve çok az soğumuş suyu dökün. Sonrasında yaklaşık 5 dakika demlenmesi için bırakın ve günde 3 kez tüketin. Bu çayın lezzetli olması için özellikle miktarlara özen göstermelisiniz.

Limon Otu Çayı

Limon otu, son dönemlerde yaygınlaşan bitkiler arasında yer almaktadır. Anne sütünü artıran bitki çayları arasında yer alan limon otu çayı için, 30 gram kurutulmuş limon otunun üzerine 1 litre kaynar su koyarak 25 dakika demlenmeye bırakın. Sonrasında süzerek günde 1 bardak içmeli ve bal kullanarak tatlandırmalısınız.

Anne sütünü artıran bitki çayları arasında rezene çayı, sarı çay, anason çayı gibi çaylar da bulunmaktadır. Bebek sağlığını doğrudan etkilediği için ilaçlara yönelmeden önce doğal çaylara yönelmenizde ve çocuğunuzun anne sütüyle doyasıya beslenmesini sağlamanızda büyük fayda vardır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 23 Mart 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın