Antep Fıstığının Faydaları


Antep Fıstığının Faydaları 

Kuru yemişlerin en lezzetlilerinden bir olan antep fıstığı adını en çok üretimi yapılan Gaziantep şehrimizden almıştır. Antep fıstığı eşsiz lezzeti sayesinde çikolata, baklava gibi bir çok tatlıda da kullanılmaktadır. Ayrıca antep fıstığının yağı da üretilmektedir ve bu yağ çok yararlıdır. Antep fıstığı sadece lezzet yönünden değil, aynı zamanda vitamin ve mineral yönünden de zengin bir kuru yemiştir. Özellikle  B1, B2, E ve C vitaminleri antep fıstığının içerisinde bol miktarda bulunmaktadır. Antep fıstığı içeriğinde ki vitamin ve minareller sayesinde insan vücudu açısından da bir çok fayda sağlamaktadır.

Antep Fıstığının Faydalı Olduğu Rahatsızlıklar

Antep Fıstığının Diyabete Faydaları: Antep fıstığı halk arasında şeker hastalığı adı ile bilinen diyabet hastalığına iyi gelen bir besindir. Antep fıstığı kan şekerinin düşmesini önleyerek diyabet hastalarına fayda sağlamaktadır.

Antep Fıstığının Anemi Hastalığına Faydaları: Antep fıstığı içeriğinde yer alan bol miktarda ki demir sayesinde kansızlık adı ile bilinen anemi hastalığına iyi gelmektedir.

Antep Fıstığının Kansere Faydaları: Antep fıstığı çağımızın hastalığı olan kansere karşı insan vücudunu koruyucu etkiye sahiptir. Antep fıstığının içeriğinde bulunan yüksek miktarda ki antioksidan sayesinde bir çok kanser türüne karşı risk azalıyor.

Antep Fıstığının Obeziteye Faydaları: Antep fıstığı içeriğinde bol miktarda kalori bulundurmaktadır. Bu nedenle bir çok kilo sorunu yaşayan kişi antep fıstığı yemekten kaçınmaktadır. Fakat antep fıstığının içeriğinde yer alan bol miktarda ki yağ kiloya değil enerjiye
dönüşmektedir.
Antep Fıstığının Cinsel Gücü Artıcı Etkisi: Antep fıstığı cinsel yaşamı da olumlu etkileyen bir besindir.
Antep Fıstığının Akciğere Faydaları: Antep fıstığı akciğer iltihaplarına karşı oldukça etkili bir ilaç görevi görmektedir. Ayrıca antep fıstığının göğsü yumuşatarak ağrıların ve öksürüğün geçmesinde oldukça etkisi vardır.
Antep Fıstığının Kalp Sağlığına Faydaları: Antep fıstığının kolestrolü düzenleyici etkisi bulunmaktadır. Bu nedenle antep fıstığı kalp sağlığının korunması açısından oldukça önemli bir besin kaynağıdır.
Antep Fıstığının Enerji Verici Özelliği: Antep fıstığı vücutda enerji üretimi sağlayarak yorgunluğu hafifletir. Günde 100 gram antep fıstığı tüketmek daha dinç olmayı sağlar.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 25 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın