Argan Yağının Faydaları


Argan Yağı Nedir?

Son yıllarda ülkemizde de adını oldukça sık duyduğumuz argan yağı Fas’ta yetişen argan ağacından elde edilmektedir. 10 metreye kadar uzayabilen argan ağacının sert kabuklu ancak içi yumuşak olan meyvesinden argan yağı sağlanmaktadır. İçeriğinde bol miktarda A ve E vitamini barındıran bu yağ özellikle cilt ve saçların bakımında kullanılmaktadır.

Argan Yağının Cilde Faydaları 

Zengin anti-oksidan içeriği sayesinde yaşlanmaya neden olan radikalleri yok ettiği için cildin daha genç bir görünüme sahip olmasını sağlar. Bunun yanı sıra kuru cilde sahip insanlar argan yağı daha nemli cilde sahip olabilirler. Argan yağı cildi nemlendirirken bir yandan da esnekliğini sağlamaktadır. Aynı zamanda cildi sıkılaştırarak sarkık bir cilt oluşumunu önlemektedir.

Sivilce ve akne oluşumunu önleyen argan yağı, cildin yumuşamasına da yardımcı olmaktadır. Bunlara ek olarak
ciltte mevcut olan yaralanma ve iltihaplanmaların tedavisinde argan yağı kullanımı önerilmektedir.  Cilt için bu kadar faydası bulunan argan yağının kullanımı nasıl olmalı peki ?

Öncelikle direkt uygulama yapamadan cilt temizlenmeli. Böylece argan yağı daha iyi nüfuz ederek etkisini daha hızlı gösterir. Parmak uçlarına argan yağını alıp yüze masaj yapılırsa etkisini daha iyi gösterir. Gece yatmadan birkaç damla argan yağı kullanımı yeterli olacaktır.

Argan Yağının Saç İçin Faydaları

Argan yağı, daha parlak ve sağlıklı saçlar için kullanılan yağların başında gelir. Kırılmış saçların onarımını gerçekleştirir ve bunun yanı sıra saçlara parlaklık verir. Argan yağı saç diplerine uygulandığında saçlı deriyi besleyerek saçların sağlıklı uzamasına ve saç dökülmesinin önlenmesine yardımcı olur. Kafa derisini ıslatacak kadar argan yağını saça sürerek masaj yapın. Ardından ısıtılmıs bir havluyu başınıza sarın ve yarım saat bekledikten sonra saçlarını yıkayın.

Argan yağı sadece saçlara ve cilde değil bunları yanı sıra tırnakların güçlenmesine, dudak bakımına da yardımcı olur. Kış aylarında dudaklarda oluşan çatlakların giderilmesinde 1 damla argan yağı yeterli olacaktır.
Tırnak bakımı için ise limonla karıştırılmış argan yağının içinde 15 dakika kadar parmak uçları bekletilmelidir. Bu uygulamayı haftada bir kez yaptığınız taktirde çok daha sağlıklı tırnaklara sahip olursunuz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 20 Nisan 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın