Arı Poleninin Faydaları


Polen, en eski besin takviyeleri arasında yer almaktadır. Özellikle Osmanlı Devleti döneminde yaygın olarak kullanılan arı poleni, içeriğinde aminoasitleri, karbonhidratı, ferment, kalsiyum, sodyum, A vitamini, B vitamini, C vitamini, D vitamini, E vitamini barındıran bir besindir. Arı poleninin faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Enerji Konusuna Etkisi

Son derece zengin içeriği sahip olan arı poleninin faydaları arasında enerji vermesi yer almaktadır. Özellikle içerdiği karbonhidrat, protein ve B vitamini sayesinde vücudun dayanıklılığını arttırır. Özellikle yoğun geçecek günlerde sabahları tüketilmesi durumunda gün boyunca yorgunlukla mücadele etmeyi sağlar.

Solunum Yoluna Etkisi

Antioksidan içeriğe sahip olan arı poleni bu sayede önemli etkilere sahiptir. Arı poleninin faydaları arasında akciğer dokuları üzerinde olumlu etki etmesi bulunmaktadır. Özellikle astım hastaları için astım ataklarını engelleyici rol üstlenmektedir. Bunun yanı sıra bronşit gibi solunum hastalıklarının atlatılmasında etkili olmaktadır.

Cilt Sağlığına Etkisi

Arı poleni yüksek miktarda amino asit içermektedir. Bu özelliğinden dolayı başta egzama ve sedef olmak üzere birçok cilt sorununda etkili olmaktadır. Arı poleninin faydaları arasında tahriş olan cildi onarması ve cilde daha parlak bir görünüm kazandırması da yer almaktadır. Ayrıca yaşlanmayı geciktirici etkisi bulunmaktadır.

Sindirim Sistemine Etkisi

Arı poleni sindirim sistemini düzenleyen enzimleri bünyesinde barındırmaktadır. Bu nedenle arı poleninin faydaları arasında sindirim sistemine olumlu etki etmesi bulunmaktadır. Bu durum da başta kabızlık olmak üzere sindirime bağlı olan birçok sorunun giderilmesine yardımcı olmaktadır.

Kalp Sağlığına Etkisi

Kalpte görülen sorunlar hayati risk taşımaktadır. Arı poleninin faydaları arasında kalp sağlığına olumlu etkisi yer almaktadır. İçeriğindeki antioksidanlardan dolayı damarları güçlendiren arı poleni, bu sayede kalp sağlığını korumaktadır. Kanın pıhtılaşmasına ve kalp krizi geçirilmesine önlem olmaktadır.

Arı poleninin faydaları arasında prostatı engellemesi, kısırlık sorununun önlenmesine etki etmesi, bağışıklık sistemini koruması gibi etkiler yer almaktadır. Arı poleninden maksimum düzeyde faydalanmak için tüketim miktarına özen göstermeniz gerekmektedir. Aşırı tüketimin önemli sorunlara neden olabileceği unutulmamalıdır. Bu nedenle tüketmeden önce uzmana başvurulması ve öneriye göre tüketim yapılması uyulması gereken önemli bir noktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 6 Mart 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın