Arı Sütünün Faydaları


Arı sütü, yaklaşık 10-15 günlük işçi arıların yutak üstünde yer alan salgı bezlerinden salgılanan son derece özel bir maddedir. Arı sütü, bal ile karıştırılmamalıdır. Arı sütünün son derece koyu bir kıvamı vardır ve tadı da ekşidir. Arı sütünün içerisinde A vitamini, C vitamini, D vitamini, E vitamini, fosfor, magnezyum, çinko, selenyum gibi önemli maddeler içermektedir. Arı sütünün faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Şeker Hastalığına Etkisi

İçeriğinde bulunan vitamin ve minerallerden dolayı arı sütünün faydaları arasında kan şekerini dengelemesi yer almaktadır. Bu durum da özellikle şeker hastaları için önemli bir artı sağlamaktadır. Şeker sorununu dengelemek için arı sütünden faydalanabilirsiniz.

Zayıflamaya Etkisi

İçeriğinde bol miktarda vitamin ve mineral bulunan arı sütünün faydaları arasında uzun süre tok tutması yer almaktadır. Bu sebeple kilo vermek isteyenler için diyet listesine yazılabilecek ilk ürün arı sütü olmaktadır. İçeriğinde bulunan vitaminlere rağmen kilo aldırmayan bu besini tercih edebilirsiniz.

Kansere Karşı Etkisi

Arı sütünün faydaları arasında kansere karşı mücadele etmesi bulunmaktadır. Bunun da en önemli nedeni kanserli hücrelere karşı içeriğindeki antioksidanlarla adeta bir kalkan oluşturmasıdır. Bu nedenle düzenli olarak arı sütü tüketmek kansere yakalanma riskini önemli oranda azaltmaktadır.

Beyin Sağlığına Etkisi

Arı sütünün içerisinde bulunan vitamin ve mineraller beyin sağlığına iyi gelmektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda arı sütünün faydaları arasında zeka geriliğini önlemeye yardımcı olduğu ortaya çıkmıştır. Bu nedenle özellikle ilerleyen yaşlarda Alzheimer gibi sorunlar yaşamamak için arı sütü tüketilmesi önerilmektedir.

Uyku Düzenine Etkisi

Uyku düzensizliği pek çok sorunu beraberinde getirmektedir. Bu sorun sağlığı olumsuz etkilemekte aynı zamanda psikolojik sorunlara neden olmaktadır. Arı sütünün faydaları incelendiğinde uykusuzluğa karşı iyi geldiği ortaya çıkmıştır. Bu nedenle stresle mücadele konusunda etkilidir.

Çocukların Gelişimine Etkisi

Gelişim döneminde olan çocukların beslenme alışkanlıkları son derece önemlidir. Arı sütünün faydaları arasında gelişime yardımcı olması yer almaktadır. Özellikle kemik gelişimini olumlu etkileyen arı sütü sayesinde büyüme hormonları da daha düzenli çalışmaktadır.

Arı sütünün faydaları arasında hastalıklara yakalanma riskini azaltması, ciltte yaşanan sorunlara fayda sağlaması, yüksek tansiyon sorununa olumlu etki etmesi, regl döneminde düzensiz kanamaları engellemesi, damar tıkanıklığının önüne geçmesi, metabolizmanın hızlı çalışması gibi etkenler bulunmaktadır. Bu faydalardan en üst düzeyde faydalanabilmek için arı sütünü dikkatli bir şekilde tüketmeniz gerekmektedir. Alerjen durumunda kalmamak için tüketim miktarına büyük bir özen gösterilmesi gerekmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 8 Mart 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın