Arpanın Faydaları


Arpa, hordeum vulgare ismiyle adlandırılan, ilk kullanımı binlerce yıl öncesine dayanan, dünyanın bilinen en eski tahıllarından biridir. Temelde Güneydoğu Asya ve Etiyopya’ya özgü olsa da günümüzde pek çok ülkede yetiştirilmektedir. Antik çağlardan bu yana faydası ve lezzetiyle dikkat çeken arpa, birçok yemekte kullanılmaktadır.

Arpanın faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Kilo Vermeye Etkileri

İçeriğinde amino grup asitlerini bulunduran arpanın faydaları arasında kilo vermeye yardımcı olması yer almaktadır. Vücuda alınan gıdaların yağ olarak depolanma sürecini geciktiren arpa, tokluk hissi vererek daha az yemek tüketilmesinde etkili olmaktadır. Metabolizma hızını düzenlemeye yardımcı olan arpa, özellikle diyet listelerinde kendine yer edinmeyi başarmıştır.

Kemik Sağlığına Etkileri

Kemiklerin sağlıklı yapıda olması için doğru beslenme alışkanlıklarının edinilmesi kritik bir öneme sahiptir. Arpanın faydaları arasında kemik sağlığını doğrudan etkilemesi yer almaktadır. İçeriğinde bakır ve fosfor bulunduran arpa, bu sayede kemiklerin güçlenmesine yardımcı olmaktadır. Özellikle ilerleyen dönemlerde kemik erimesi sorununun görülmesini engellediği için de önemlidir.

Bağırsak Sağlığına Etkileri

Yoğun oranda lif içeren arpanın faydaları arasında bağırsak sağlığını olumlu etkilemesi yer almaktadır. Özellikle kalın bağırsakta bulunan faydalı bakterilere destek olan arpa, aynı zamanda sağlıklı hücrelerin oluşmasını desteklemektedir. Bağırsağın hareketlerinin düzenli olmasında etkili olan arpa, özellikle kolon kanseri riskini düşürmesiyle bilinmekte ve bu nedenle kullanılması önerilmektedir.

Kan Basıncına Etkileri

Vücutta kan basıncının normal düzeylerde olması son derece önemli ve başta kalp sağlığı olmak üzere birçok nokta için gerekli bir konudur. Arpanın faydaları arasında kan basıncını düzenlemesi yer almaktadır. Başta yüksek tansiyon olmak üzere, kalp yetmezliği, kalp krizi gibi sorunların temelinde yatan yüksek kan basıncını düşürmek için arpa önerilmektedir.

Arpanın faydaları arasında diyabete fayda sağlaması, bağışıklık sistemini güçlendirmesi, kolesterolü düşürücü etki yapması, cilt sağlığına iyi gelmesi, artrit belirtilerini azaltması yer almaktadır. Arpayı yemeklerde kullanabileceğiniz gibi suyunu tüketerek de çok önemli faydalar edinmeniz mümkündür. Tahıl alerjisi bulunanların, hamilelerin, düşük kan şekeri değerlerine sahip olanların, çölyak hastalarının ve glüten hassasiyeti bulunanların arpa tüketiminden mümkün olduğunca uzak durmaları uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 17 Nisan 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın