Aslanpençesinin Faydaları


Aslanpençesi, aslan kulağı ismiyle de bilinen, özellikle dağlık bölgelerin yüksek kısımlarında yetişen bir bitkidir. Yaz döneminden ilkbahara kadar ormanlık alanlarda da yetişebilmektedir. Aslanpençesi bitkisi çok uzun boylu değildir ve yapraklar dişli kenarlara sahiptir. Çok eski dönemlerden bu yana tıbbi amaçlı kullanıldığı belirlenen aslanpençesinin faydaları şu şekilde sırlanmaktadır:

Adet Dönemine Etkileri

Adet döneminde yaşanan semptomlar bazı kadınlarda can sıkıcı bir hal alabilmektedir. Aslanpençesinin faydaları arasında adet döneminde rahatlama sağlaması yer almaktadır. Bu bitki aşırı adet kanaması, adet döneminde sıklıkla görülen kramplar, bu dönemde artış gösteren mide bulantısı gibi sorunların çözümünde etkili olmakta ve rahatlama sağlamaktadır.

Vajinal Enfeksiyonlara Etkileri

Vajinal enfeksiyonları yaşayan kadınların bu sorunun çözümünde acele etmesi son derece önemlidir. Özellikle doğal çözümler öne çıkmakta ve vajinal akıntıların önlenmesi sağlanmaktadır.  Bu noktada Aslanpençesinin faydaları arasında vajinal enfeksiyonlara iyi gelmesi yer almaktadır. Bakteriyel vajinoz, vajinal akıntılar, maya enfeksiyonları başta olmak üzere pek çok sorunda etkili olmaktadır.

Sindirim Sistemine Etkileri

Sindirim sisteminde yaşanan sorunların temelinde pek çok problem yatmaktadır. Yapılan son araştırmalara göre aslanpençesinin faydaları arasında sindirim sistemine olumlu etki etmesi yer almaktadır. Özellikle midede asit salgısının düzenlenmesi, hazımsızlık, mide krampları gibi sorunlarda etkili olduğu belirlenen bu bitki, iştah seviyesini de iyi ayarlamaktadır.

Ağız Sağlığına Etkileri

Ağız sağlığı hem genel sağlık açısından hem de sosyal hayat açısından son derece önemli bir konudur. Bu noktada aslanpençesinin faydaları arasında ağız sağlığını olumlu etkilemesi yer almaktadır. Özellikle diş eti kanamaları, ağız ülseri gibi durumlarda etkili olan aslanpençesi, bunun yanı sıra ağızdan yayılan kötü kokunun engellenmesi noktasında da önemli faydalar sağlamaktadır.

Aslanpençesinin faydaları arasında cilt problemleri üzerinde etkili olması, saç sağlığına iyi gelmesi, ishal sorununa iyi gelmesi, soğuk algınlığına iyi gelmesi, uykusuzluk sorununun çözümüne yardımcı olması yer almaktadır. Hamileler ve emzirme döneminde olanlar dışında tüketilmesinde bir sakınca olmadığı belirlenmiştir. Genellikle çay şeklinde tüketilen bu önemli bitkinin özellikle kadınlar tarafından düzenli bir şekilde tüketilmesi, birçok kadın hastalığının doğal yoldan önlenmesini sağlamaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 17 Nisan 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın