Avakadonun Faydaları


Avakadonun Faydaları

Zengin meyvesi olarak bilinen avokado, ülkemize 1995-2000 yılları arasında gelmiştir. Kabuğu yeşil, içi beyaz renkte olan, içerisinde büyük bir çekirdek bulunan tropikal bir meyve türüdür. Meyvenin asıl lezzeti, olgun hale geldiğinde alınır. Satın alınırken parlak avokadolar tercih edilmelidir. Avokadonun faydaları  bu makalemizde detaylarıyla açıklanmıştır.

   AVOKADO VE RAHİM BENZERLİĞİ 

Bilim adamlarına göre doğada her yetişen bitki, şekil itibariyle en çok faydalı olduğu organla benzerlik gösterir. Bu yönden bakıldığında avokado, ortadan ikiye kesildiğinde rahim ve içerisindeki bebeği andırmaktadır. Bu durum avokadonun hamile kadınların sağlıklı beslenmelerinde avokadonun etkisini göstermektedir. Aynı şekilde avokado bebekler ve küçük çocuklar için de vitamin ve mineral deposudur.

GERÇEK BİR ANTİOKSİDAN: AVOKADO 

İçeriğindeki antioksidan özelliklerle vücuttaki toksik maddeleri etkisiz hale getiren avokado, bağışıklık sistemimizi de güçlendirmektedir.

KALP DOSTU

Avokado gerçek bir doymamış yağ deposudur. Ortalama boyutta bir avokadoda 500 bin ppm omega-9- asit ve 300 bin ppm doymamış omega-6-asit  bulunur. Ancak bunca içerdiği yağa rağmen ,avokadonun içeriğinde hiç kolesterol bulunmamaktadır. Bu doymamış yağ asitleri, kötü kolesterolü önleyerek, avokadonun kalp ve damar dostu bir meyve olduğunu ispatlamaktadır. Ancak bu yağlı yapısı, avokadoya yenmesi zor yağlı bir lezzet vermektedir.

D VİTAMİNİ DEPOSU 

Avokadonun içindeki D vitamini  deri hastalıklarını iyileştirir ve güneşin yaydığı ultraviyole ışınlara karşı cildi korur.

BEYİN İÇİN AVOKADO 

Beyin için avokadonun faydaları sayılamayacak kadar fazladır. Beyin gelişimi ve beyin sağlığı için ; alzheimer ve şizofreni hastalıklarına karşı avokadonun koruyucu etkisi vardır. İçerisinde az da olsa dopamin bulunan avokado, dopamin eksikliğinden kaynaklanan parkinson hastalığında büyük etki göstermektedir.

Ayrıca zamanımızın en büyük problemlerinden biri olan migrende de avokado içeriğindeki B6 vitamini, thiamin, pyridoxine, riboflavin, seretonin (az miktarda bulunsa da) ve theronine maddeleriyle çok faydalıdır. Avokadonun içindeki bu maddeler ülser şikayetleri için de faydalıdır.

İYİ HUYLU PROSTAT BÜYÜMESİNDE

Avokadonun içindeki 5-alfa-redüktaz enzimini inhibe eden etken maddeler, iyi huylu prostat büyümesi şikayetlerini azaltır. Bu hastalığa yakalanalar, haftada 2-3 kez avokado tüketmelidir. Avokado tek başına tüketilebileceği gibi, sarımsak ve taze limon ile karıştırılarak da yenilebilir.

KANSIZLIK ŞİKAYETLERİNDE AVOKADO

Avokado çeşitli nedenlerle meydana gelen anemi ( kansızlık ) hastalığına da şifadır. Avokado içeriğindeki heptulose etkin maddesi ile, alınan demirin tamamını vücudun emmesini sağlar. Bu yüzden kansızlık şikayeti yaşayan herkeste avokado faydalıdır. Bir de içeriğinde bulunan folacin isimli madde antianemik özellikler göstererek kansızlığı önlemeye yardımcı olan bir diğer maddedir.

Adet günleri uzun süren ve çok fazla kanaması olan kadınlar, haftada 2-3 kez avokado tüketerek, kansız kalmak tehlikesinden  kurtulabilirler.

Radyoterapi ve kemoterapi sonrası büyük ölçüde kansızlık yaşayan kanser hastaları,  avokado ile kanlarını çoğaltabilirler. Kanser hastalarının haftada 3-4 kez avokado tüketerek kansızlık ve kansızlığın getirdiği yorgunluk şikayetlerinden kurtulmaları mümkündür.

Avokadonun lezzetinden hoşlanmayanlar, kansızlık şikayeti için aşağıdaki kürleri deneyebilirler :

Avokadonun kabuğu soyulup çekirdeği çıkarılır. 1,5 yemek kaşığı limon suyu eklenerek çatal yardımıyla ezilir. Bu karışım ekmeğin üzerine sürülerek tüketilir. Avokadolu karışım, haftada 3 kez yapılır ve 1 ay süreyle devam edilir.

Kanser hastalarında, iyi huylu prostat büyümesinde ve kolesterolü düşürmek için bu karışımın içerisine 1 – 2 diş ezilmiş sarımsak eklenerek tüketilir.

Ülkemizde yeni yeni tanınan avokadonun faydaları, tüketiminin artmasıyla beraber daha fazla keşfedilecektir. Fakat bu sayılan faydalar bile avokadoyu filelerimizden eksik etmememiz için yeterlidir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 19 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın