Avokado Yaprağı Faydaları


Avokado, anavatanı Meksika olan, defnegiller ailesine mensup olan bir meyvedir. Ülkemizde de özellikle son yıllarda fazla tüketilen avokadonun yaprakları da kullanılmaktadır. Avokado yaprağının uzunluğu 25 cm civarına kadar çıkabilmektedir. İçeriğinde bol miktarda antioksidan, mineral ve vitaminler bulunan avokado yaprağı faydaları şu şekildedir:

Astıma Faydaları

Astım sorunu, öksürük nöbetleriyle ortaya çıkan, üst solunum yollarını ve akciğeri olumsuz etkileyen bir hastalıktır. İçeriğinde bulunan antioksidan maddeler sayesinde avokado yaprağı faydaları arasında astıma iyi gelmesi yer almaktadır. Bu hastalığı çeken kişilerin düzenli kullanmasıyla öksürük nöbetlerinde azalma görülmüştür. Özellikle yatmadan önce tüketilmesi astıma olumlu etki etmektedir.

Strese Faydaları

Günümüzde yoğun tempoyla yaşayan kişilerin stres oranı da yüksek olmaktadır. Birçok hastalığın temelinde yatan stresle mücadele için doğal yöntemler ön plana çıkmaya devam etmektedir. Avokado yaprağı faydaları arasında strese iyi gelmesi yer almaktadır. Gerek kokusu gerekse de aromatik özelliği sayesinde sinirlerin anında yatışmasında etkili olmaktadır.

Kanserle Önlemeye Faydaları

Kanser sorununa yakalanmamak için moral kadar doğal yöntemlerin de önemi bulunmaktadır. Bu noktada içeriğinde limonen ve pinen adı verilen kanseri önleyici maddeler bulunan avokado yaprağı faydaları arasında kanseri önlemeye yardımcı olması yer almaktadır. Kanserli hücrelerin daha kısa sürede devre dışı kalmasını sağlayan avokado yaprağı, sağlıklı hücre oluşumunu desteklemektedir.

Böbrek Sağlığına Etkileri

Böbreklerde yaşanan sorunlar büyük acı vermekte ve genel sağlığı da olumsuz etkilemektedir. Avokado yaprağı faydaları arasında böbrek sağlığını olumlu etkilemesi yer almaktadır. Atıkların vücuttan atılmasında etkili olan avokado yaprağı, bu sayede böbreğin toksinlerden arnmasını sağlamaktadır. Özellikle yatmadan önce kullanılması durumunda gece boyunca böbreğin olumlu etkilenmesini sağlamaktadır.

Avokado yaprağı faydaları arasında diyabete iyi gelmesi, cilt sağlığına olumlu etki etmesi, bakterilerle savaşması, hazımsızlığa iyi gelmesi, idrar söktürmeye yardımcı olması, kolesterolü düşürmeye yardımcı olması yer almaktadır. Genellikle çay şeklinde tüketilen avokado yaprağının kurutulmuşuyla çay yapılmaktadır. Avokado yaprağı ile yapılan çayın gün içinde 1 ya da 2 kez tüketilmesi tavsiye edilmekte ve hamilelerle emzirme döneminde olan annelerin uzak durması uzmanlar tarafından önemle dile getirilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 16 Nisan 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın