Aynısefanın Faydaları


Aynısafa, bileşikgiller ailesine mensup olan, turuncu çiçekleriyle dikkat çeken bitkiler arasında yer almaktadır. Bu bitkinin anavatanı Akdeniz kıyıları ve Avrupa olarak bilinmekte, keskin kokusuyla dikkat çekmektedir. Özel bir bakım istemeyen ve yaz döneminden sonbahar dönemine kadar çiçek açan aynısafanın faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Sindirim Sistemine Faydaları

Sindirim sisteminin düzenli çalışmasında tüketilen gıda ve ek takviyelerin büyük bir önemi vardır. Aynısafanın faydaları arasında sindirim sistemine iyi gelmesi yer almaktadır. Özellikle mide ve bağırsak hareketlerinin düzenli olması sonucunda sindirim sistemi rahat olmakta ve hazımsızlık gibi sorunlar yaşanmamaktadır. Aynısafa bitkisi mide ve bağırsak hareketlerinin düzenli olmasında etkilidir.

Bağışıklık Sistemine Faydaları

Bağışıklık sistemi, başta bulaşıcı hastalıklar olmak üzere birçok soruna karşı doğal kalkan görevi üstlenmektedir. Aynısafanın faydaları arasında bağışıklık sistemini güçlendirmesi yer almaktadır. İçeriğinde bulunan beta-karoten oranının yüksek olması ve uçucu yağlara sahip olması nedeniyle bağışıklık sistemini güçlendiren bu bitki, özellikle mevsim değişikliklerinde tercih edilmelidir.

Mide Ülserine Faydaları

Midede görülen ve sağlığı olumsuz etkileyen sorunlar arasında yer alan ülser yani yarının tedavisinde doğal yöntemler son derece önemlidir. Aynısafanın faydaları arasında mide ülserine iyi gelmesi yer almaktadır. Bu sayede ülserin oluşumuna engelleyen aynısafa bitkisi, aynı zamanda var olan ülserin ortaya çıkardığı problemlerin azalmasında büyük bir öneme sahiptir.

Cilt Sağlığına Etkileri

İçerdiği yoğun antioksidan seviyesi sayesinde aynısafanın faydaları arasında cilt sağlığını olumlu etkilemesi yer almaktadır. Özellikle böcek ısırıkları, ciltte dökülme gibi sorunların etkilerini hafifleten bu bitki, aynı zamanda cildin daha sağlıklı görünmesine yardımcı olmaktadır. Özellikle kırışıklıklar ve çizgilerin azalması, cildin pürüzsüz yapıya kavuşması için de önerilmektedir.

Aynısafanın faydaları arasında adet dönemine olumlu etki etmesi, vücudu toksinlerden arındırması, kramplar üzerinde tedavi edici özelliğe sahip olması, iltihaplanmalara iyi gelmesi yer almaktadır. Bu bitkinin sıklıkla çay şeklinde tüketildiği görülmektedir. Aynısafa çayı, bitkinin kurutulmuş halinden yapılmaktadır. Bu çayı cilt için ve bebeklerde pişik sorunu için haricen de kullanmanız mümkündür. Hamilelerin ve emzirme döneminde olan annelerin tüketmemesi önerilmekte ve bu çayın günde 3 defadan fazla tüketilmemesi önerilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 16 Nisan 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın