Ayranın Faydaları


Yoğurdun su katılarak içecek haline getirilmesiyle ayran elde edilmektedir. Özellikle yaz aylarında daha fazla tüketilen ayran, rahatlatıcı etkiye sahip olan bir içecektir. İçecek olarak eski dönemlerden beri tüketildiği bilinen ayran, özellikle tarım toplumlarında tercih edilmektedir. A vitamini, E vitamini, D vitamini, K vitamini, B6 vitamini, B12 vitamini, demir, kalsiyum, selenyum, magnezyum içeren ayranın faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Kilo Vermeye Etkisi

Ayran, gıdaların az tüketilmesi sonucunda ortaya çıkan vitamin ve mineral eksikliğini gidermeye yardımcı olmaktadır. Bunun sonucunda ayranın faydaları arasında kilo vermeye yardımcı olması yer almaktadır. Özellikle uzun süre açlık hissini bastırması nedeniyle diyet listesinde yer almakta ve diyet yapan kişilere önerilmektedir.

Harareti Gidermeye Etkisi

Yaz aylarında sürekli terleme ve sıcaklığın etkisiyle vücudun hararet oranı artmaktadır. Ayranın faydaları arasında vücut sıcaklığını dengelemesi yer almaktadır. Bu nedenle özellikle yaz aylarında sıklıkla tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Gazlı içeceklerin yerine ayran tüketilmesi büyük fayda sağlamaktadır.

Kemik Sağlığına Etkisi

Süt ürünlerinin nerdeyse tamamı kemik sağlığı üzerinde olumlu etkilere sahiptir. Yoğun oranda kalsiyum içeren ayranın faydaları arasında kemik sağlığını olumlu etkilemesi yer almaktadır. Bu nedenle özellikle gelişim çağındaki çocukların düzenli olarak ayran tüketmelerine özen gösterilmelidir.

Kan Basıncına Etkisi

Önemli bilimsel araştırmalar sonucunda ayranın faydaları arasında kan basıncına olumlu etki etmesi yer almaktadır. Kan basıncının dengelenmesi sonucunda kalp daha sağlıklı bir şekilde, yorulmadan çalışacaktır. Bu durum da orta ve uzun vadede kalp sorunları yaşanmasına engel olmayı sağlamaktadır.

Kolesterole Etkisi

Kolesterol seviyesi son derece önemli ve dikkat edilmesi gereken bir konudur. Ayranın faydaları arasında kötü kolesterol seviyesini düşürmesi yer almaktadır. Bu nedenle orta yaşın üzerindeki kişilerin ayran tüketimine dikkat etmesi ve bu tüketimi düzenli hale getirmesi uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Kabızlık Sorununa Etkisi

Sulu bir içecek olan ayran, bu nedenle bağırsak hareketlerini düzenlemektedir. Ayranın faydaları arasında kabızlık sorununa etki etmesi yer almaktadır. Birçok içeceğin aksine aç karnına tüketilmesinde herhangi bir sakınca olmayan ayran, aç karnına tüketildiğinde daha olumlu sonuçlar alınmasını sağlamaktadır.

Gastrit Sorununa Etkisi

Gastrit, midede yaşanan sorunlar arasında yer almaktadır. Faydalı bakterilerin artmasını sağlayan ayranın faydaları arasında gastrit sorununa olumlu etki etmesi yer almaktadır. Bu noktada tüketim miktarına dikkat edilmesi gerekmektedir. Özellikle fazla tüketimde gastrit sorununu tetikleyeceği unutulmamalıdır.

Ayranın faydaları arasında cilt sağlığına olumlu etki etmesi de yer almaktadır. Bunun yanı sıra sinir sistemi üzerinde olumlu etkisi olduğu bilinen ayran, sakinleşmeye yardımcı olmaktadır. Hemaroid sorunu yaşayan kişilere de ayran tüketimi önerilmektedir. Ayranın tüm faydalarını edinebilmek için fazla tuz atmadan tüketilmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra günlük tüketim miktarının aşırı olmamasına özen gösterilmelidir. Özellikle çocuklarda ayran tüketiminin düzenli hale gelmesi ve asitli içeceklerin yerine ayran tüketilmesi önerilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 8 Mart 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın