Ayva Yaprağı Çayının Faydaları


Ayva Yaprağı Çayının Faydaları

Ayva, kış döneminde özellikle ülkemizde sıklıkla tüketilen ve son derece faydalı olan bir meyvedir. Ayva ve ayva çekirdeğinin faydaları olduğu gibi yaprağının da önemli faydaları olduğu belirtilmektedir.

Bu noktada ayva yaprağı çayının faydaları ön plana çıkmakta ve bu faydalar şu şekilde sıralanmaktadır:

Adet Düzensizliğine Etkileri

Adet döneminde alışılan düzenin bozulması önemli sorunlara neden olmaktadır. Özellikle bu dönemin gecikmesi hem fiziksel hem de psikolojik sorunlara neden olmaktadır. Ayva yaprağı çayının faydaları arasında adet düzenini sağlamaya yardımcı olması yer almaktadır. Özellikle adet dönemindeki sancılar üzerinde de etkili olmaktadır.

Böbrek Sağlığına Etkileri

Böbreklerin düzenli çalışması sağlık açısından büyük bir önem taşımaktadır. Ayva yaprağı çayının faydaları arasında böbrekleri düzenli bir şekilde çalıştırması yer almaktadır. Özellikle böbreğin düzensiz olduğu dönemde idrar söktürücü etkisini gösteren ayva yaprağı çayı, bu bakımdan rahatlama sağlamaktadır.

Astıma Etkileri

Solunum yolları hastalıkları arasında sık görülenlerden biri olan astım konusunda doğal yöntemler önemlidir. Ayva yaprağı çayının faydaları arasında bronşiyal astım sorununa iyi gelmesi yer almaktadır. Özellikle solunum yollarında meydana gelen iltihap üzerinde de etkili olan bu çay sayesinde astım atakları azalacaktır.

Strese Etkileri

Aromatik bir yapıya sahip olan ayva yaprağı çayının faydaları arasında rahatlamayı sağlaması yer almaktadır. Özellikle yoğun stres altında geçen günlerde tüketilmesi durumunda daha rahat hissedebilirsiniz. Özellikle kaslar üzerinde gevşetici etkiye sahip olan bu çay, depresyonu önlemede de etkilidir.

Kalp-Damar Sağlığına Etkileri

Kalp-damar sisteminin düzenli olması ileride kalp hastalıklarına yakalanma riskini düşürmektedir. Ayva yaprağı çayının faydaları arasında kan dolaşımına olumlu etki etmesi yer almaktadır. Bu sayede kalbin daha düzenli çalışması sağlanmakta ve olası sorunlar çözülmektedir.

Ayva yaprağı çayının faydaları arasında mide ve bağırsak sistemini düzenlemesi, tansiyonu dengelemesi yer almaktadır. Bu çayı yapmak için 1 yemek kaşığı kurutulmuş ayva yaprağı ve 1 yemek kaşığı ayva tohumunun üzerine 200 ml kadar yeni kaynamış su ekleyin. Bu karışımı yaklaşık 5 dakika kısık ateşte kaynatın ve soğuduktan sonra süzerek tüketin. Tatlandırmak isteyenler bal ekleyebilir ve günde 3 kez 1’er yemek kaşığı tüketebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 30 Mart 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın