Ayvanın Faydaları


Ayvanın Faydaları

Kış aylarının olmazsa olmaz meyvelerinden olan ayva pek çok rahatsızlığa iyi gelmektedir. Bizler de sizler için bu yazımızda ayvanın faydaları üzerine önemli paylaşımları gerçekleştireceğiz. Bu sayede mutfaklarınızdan eksik etmeyeceğiniz bu meyveyi tüketerek birçok rahatsızlığı ve hastalığı yenebileceksiniz.

AYVANIN FAYDALARI NELERDİR?

  • Bağırsak Hastalıklarına Faydaları

Genetik faktörlerden veya çevresel olaylardan yaşanan ve nedeni tam olarak bilinemeyen bağırsak hastalıklarında umut olan bir meyvedir. C vitamini bakımından zengin olması ve antialerjik özelliğinin bulunması sayesinde bağırsak hastalıklarıyla savaşmanıza yardımcı olmaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendirerek bağırsak hastalıklarının tedavisine fayda sağlamaktadır.

Ayrıca sindirim sorunlarının yaşandığı bağırsaklarda ishal veya kabızlığı iyileştirmektedir. Hemoroit hastalığını iyileştiren şurubun içerisinde ayva özlerini görürsünüz. Düzenli olarak tüketmeniz tüm bu problemleri yok edecektir.

  • Solunum Yolu Hastalıklarına Faydaları

Ayvanın suyunu içmeniz solunum yollarını rahatlatacaktır. Bu problemlerin yanı sıra anemi hastalığını da yenmenizi sağlayacaktır. Düzenli olarak tükettiğinizde karaciğer yetmezliğini, dizanteriyi ve tüberkülozu yenmenize etkisi bulunmaktadır.

  • Hızlı kilo vermeye Faydaları

Organların sağlıklı çalışmasını sağlayan ve tokluk hissi veren ayvayı tüketmeniz halinde kilo vermeyi hızlandırabilirsiniz. 100 gram ayvayı çiğ olarak tükettiğinizde yalnızca 57 kalori alırsınız. Bu da sodyum ve yağ oranı düşük olan bir meyve olduğu için hızlı kilo vermeye faydalarını gösterecektir.

  • Karaciğer Hastalıklarına Faydaları

Mineral açısından faydalı olan ayva karaciğerin güçlenmesini sağlar ve hastalıklardan korur. Karaciğerin ihtiyaç duyduğu antioksidan özelliğine sahiptir. Karaciğerde antibiyotik görevi görür ve sağlıklı bir şekilde görevlerini sürdürmesini sağlar.

  • Mide Hastalıklarına Faydaları

Hemen her insanda görülebilen mide ülseri için koruyucu bir özelliği bulunmaktadır. Ayvayı çiğ olarak tüketerek veya suyunu tüketmeniz halinde sizler de mide rahatsızlıklarından kurtulabilirsiniz. Aynı zamanda lif açısından da zengin olması sebebiyle ayvanın mideye iyi geldiği bilinmektedir.

  • Yorgunluğa ve Strese Faydaları

Vücudunuzun yorgunluğunu ve stresini alabilen ayva antioksidan açısından zengin olmasıyla bunu sağlamaktadır. Aynı zamanda zihin sağlığının korunması için etkili bir gücü bulunmaktadır.

  • Hücre Onarmaya Faydaları

İçeriğindeki antioksidan gücüyle hücreleri onarmaktadır. Hücrelerde bulunmakta olan serbest radikal olaylarının önlenmesiyle cilt açısından faydaları da ortaya çıkmaktadır.

  • Kanser Türlerine Faydaları

Başta kolon kanseri olmak üzere tüm kötü huylu kanserler hücrelerini önlemektedir. Oluşturduğu kalkan sayesinde serbest radikallerle savaşmaktadır.

  • Kalp Sağlığına Faydaları

Kalp damarlarının tıkanmasını önleyerek çok daha sağlıklı bir biçimde çalışmasına etki eder. Aynı zamanda kalpte oluşan çarpıntılara karşı da faydası bulunmaktadır.

Ayvanın Başka Hangi Faydaları Bulunmaktadır?

Ayva aynı zamanda komposto yapılarak tüketilebilir ve böylelikle çocuklarda görülen ishallere karşı etkilidir. Ağız kokusunu gidermek isteyenler, hazımsızlığının geçmesini isteyenler ve ince bağırsakta iltihap problemi yaşayanlar da bir an önce ayva tüketmeye başlamalıdırlar.

Ayva Tüketmenin Zararları Var mı?

Hamile bayanların ayva çekirdeğini tüketmemesi gerekmektedir. Yüksek tansiyon hastaları için sakıncalı olabilmektedir. İshale neden olan müshil etkisi de içeriğindeki liflerden kaynaklanmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 18 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın