B1 Vitamininin Faydaları


B1 Vitamininin Faydaları

Vitaminlerin insan sağlığı için pek çok faydası vardır. B1 vitamini de vücudumuza pek çok konuda faydası olan, birçok sağlık sorununa karşı savunma mekanizması geliştiren bir vitamin türüdür. Bu yazımızda sizleri B1 vitamininin sağlığa faydalarıyla alakalı bilgilendirmeye çalışacağız.

B1 vitamininin pek çok faydalı özellikleri arasında ilk akla gelen özelliklerinden birisi enerji kaynağı olmasıdır. B1 vitamini insan vücudunun temel enerji kaynaklarından olan bir vitamindir. B1 vitamininin sinir sistemi açısından önemi oldukça büyüktür. B1 vitamini sayesinde sinirlerin çevresini kaplayan miyalin kılıflarının gelişimi sağlıklı bir şekilde gerçekleşir.

Bu yönüyle sinir sistemi açısından hayli önemli olan B1 vitamininin eksikliği durumunda sinir sisteminde hasarlar söz konusu olup insan beyni için kötü sonuçlar doğurabilir. Miyelin kılıflarının dejenerasyonu, insan sağlığı için önemli bir tehdittir. B1 vitamininin düzenli kullanımı bu dejenerasyonun önüne geçecek olan önemli bir faktördür.

Kaslar ve sinirler arasındaki iletilerin doğru şekilde çalışması ve kalp sağlığının yerinde olması için gerekli olan nörotransmitter asetilkolinin üretiminde, B1 vitamini yardımcı roldedir. B1 vitamini kalp ritminin bozulmasını önler. Söz konusu bu vitaminin eksikliği durumunda ise düzensiz kalp fonksiyonlarıyla karşı karşıya kalınabilir. B1 vitamininin 1 hafta boyunca düzenli alınımı konjestif kalp yetmezliğini engelleyebilir. Yapılan bütün bilimsel araştırmalar sonucunda B1 vitamininin kalp sağlığına önemli faydaları olduğu saptanmıştır.

Nörolojik açıdan pek çok faydası olan B1 vitamini, Alzheimer hastalığının da önleyicisi niteliğindedir. Özellikle yaşlılık döneminde rastlanan bu hastalığı yavaşlatmaktadır. Bu tür hastalıklarla mücadele etmek için günlük önerilen B1 vitamini miktarı 100 gramdır.

B1 Vitaminin Diğer Yararları

-B1 vitaminin konsantrasyon geliştirici ve hafıza artırıcı özellikleri vardır.

-Kırmızı kan hücrelerinin sağlığı için faydalıdır.

-B1 vitamini sinir sisteminin koruyucusudur.

-B1 vitamininin kırmızı kan hücrelerinin korunmasına yardımı vardır.

-B1 vitamini stres ve depresyon gibi sinirsel sıkıntılardan alıkoyar.

-Enerji kaynağı olan B1 vitamini, gününüzü aktif ve dinamik geçirmenizi sağlar.

-B1 vitamini iştahınızı artırır.

-Alkol tüketen kişilerin B1 vitamini almadan önce doktora danışmaları uygun olacaktır.

-B1 vitamininin enfeksiyonlara, hipertiroide ve siroza iyi geldiği bilinmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 21 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın