B10 Vitamini Faydaları


B10 Vitamini Faydaları

Tıp dünyasında Aminobenzoik asit adı ile de bilinen B10 vitamini, vücut için sayısız faydası olmakla birlikte, B grubu vitaminlerinden birisidir. Su içeren bir ortamda kolaylıkla çözülür ve vücut içerisinde de kolaylıkla sentezlenir. B10 vitamininin faydaları birçok bilimsel araştırma ile kanıtlanmıştır.

Kadınlar İçin Faydası:

Kadınlarda görülen erken yaşlanma problemlerinin yavaşlamasında, cilt sorunlarının engellenmesinde ve kırışıklıkların azalmasında çok etkilidir. Saç ve cilt bakımı için de mutlaka B10 vitamini takviyesi sağlanmalıdır.

Mide İçin Faydası:

Beslenme ile ilgili problem yaşayan bireylerde genellikle B10 vitamini eksikliği görülür. Mide bulantısı başta olmak üzere, diğer tüm mide problemlerinin engellenmesi için B10 vitamini gereklidir.

Bağışıklık Sistemi İçin Faydası:

Birçok hastalığa karşı vücut direncinin sağlanması ve bağışıklık sisteminin güçlenmesinde de B10 vitamininin ciddi etkileri bulunmaktadır.

Bağırsak İçin Faydası:

Bağırsak bölümündeki hücreler ile birlikte çalışma sağlar ve bağırsak işlevlerinin düzelmesine yardımcı olur. Bağırsak floralarının yapısını güçlendirir.

Kan Hücreleri İçin Faydası:

Metabolizmada yer alan kan hücrelerinin daha sağlıklı çalışması ve protein sentezinin yeterli bir şekilde yapılabilmesi için B10 vitamini takviyesi şarttır.

Deri İçin Faydası:

Yanıkların kısa sürede iyileşebilmesi ve egzama gibi ciddi deri problemlerinin giderilmesi için de B10 vitamini gerekir. Ayrıca güneş ışınlarının zararlı etkilerinden de korur.

Kalp ve Damarlar İçin Faydası:

B10 vitamini başta kalp ve damarlar olmak üzere, karaciğer için de yağlanmayı önleyici bir etki gösterir. Damar tıkanıklığının ve kalp ritim bozukluğunun önüne geçer.

Folik Asit İçin Faydası:

Vücudun birçok işlevini yapabilmesinde etkisi olan folik asidin sentezlenebilmesi için B10 vitaminine ihtiyaç duyduğu bilinmektedir. Bu nedenle B10 vitamini eksikliği olan bireylerde folik asit problemleri de oluşabilir.

Bakım İçin Faydası:

Saç ve cilt bakımı yapan her bireyin, kullanacağı ürünler içerisinde mutlaka B10 vitamini olup olmadığına dikkat etmesi gerekir. Çünkü hem saç derisini ve saç tellerini güçlendirmede hem de cildin gençleşmesinde direkt etkisi bulunmaktadır. Saç beyazlamasını yavaşlattığı bilgisi de, birçok araştırmada yer almaktadır.

B10 Vitamininin Bulunduğu Bazı Besinler

Yumurta,
Süt ve süt ürünleri,
Yer fıstığı,
Pekmez,
Fındık,
Balık,
Bira mayası

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 21 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın