B11 Vitamini Faydaları


B11 Vitamini Faydaları

İnsan vücudunun yaşamını devam ettirebilmesi için vitaminlere ihtiyacı bulunmaktadır. Farklı işlevsel görevleri olan çok sayıda vitamin türü mevcuttur. Bu vitaminlerden biride B11 vitaminidir.

Bizde sizler için B11 vitamininin faydaları konusunda temel bilgiler veriyor olacağız. Kan hücreleri ve sinir dokularının oluşması için olmazsa olmaz olan bu vitaminler doğadaki besinlerden alınabilmektedir. Özellikle hamile kadınlar için kesinlikle alınması gereken bir vitamin türüdür. Bebeğin sinir sisteminnin sağlıklı bir şekilde gelişebilmesi için B11 vitaminine ihtiyaç vardır.

B11 vitaminin vücutta eksik kalması durumunda bulantı, kusma, iştahsızlık ve buna bağlı kilo kaybı, baş ağrıları, unutkanlık, çarpıntı gibi sağlık problemleri yaşanabilmektedir. B11 vitamini yediğimiz doğal sebze ve meyvelerde fazlasıyla bulunmaktadır. Bu besinlerin düzenli olarak tüketilmeleri gerekmektedir. Karaciğer, kırmızı et ve böbrekte B11 vitamini bulunmaktadır. Bunun yanında yumurta yine B11 vitamini açısından zengindir. Ispanak, marul, portakal ve muz B11 vitamini açısından yeterli besin değerine sahiptir.

B11 vitaminin insan vücuduna faydaları ise şu şekildedir.

• Kan hücrelerinin sağlıklı bir şekilde oluşması ve faaliyetlerini sürdürmesine yardımcı olur.

• Yine aynı şekilde insan sağlığı için gerekli olan sinir dokularının oluşması için olmazsa olmazdır.

• Hücre bölünmesi insan vücudunda düzenli olarak meydana gelir. Bunun içinde B11 vitaminine ihtiyaç duyulmaktadır.

• Bebeğin gelişimi ve büyümesi içinde B11 vitamini gereklidir.

• Bağışıklık sistemi için gereklidir. Hastalıkların temel nedenleri arasında bağışıklık sisteminin zayıf olması gelmektedir. B11 vitamini bağışıklık sisteminin her zaman güçlü kalmasını ve zararlı etkenlerle savaşmasını sağlar.

• B11 vitamini solunum yollarına, akciğere ve benzer pek çok organa faydalıdır.

Tüm bu faydalarını insan vücudu için çok önemlidir. Vücudumuzda yer alan vitamin, protein, mineral gibi bileşenlerin eksikliği veya tam tersini aşırı fazla alımı sağlıklı değildir. Bu kapsamda zaman zaman kan değerlerimizi ölçtürmeli ve gerekli kontrolleri yaptırmalıyız. Fazlalığı veya eksikliğinde gerekli tedavi uygulanmalıdır. Bu tür vitaminlerin düzenli olarak doğal besinlerden alınması daha doğru olmaktadır.

Ancak, aşırı vitamin dengesizliği oluştuğunda tıbbi ilaç takviyesi alınabilir. Bunun içinde doktora başvurmak ve kontrolleri yaptırmak gerekir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 21 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın