B2 Vitamininin Faydaları


B2 Vitamininin Faydaları

Tıp dünyasında bilinen diğer adı Riboflavindir. B2 vitamininin belirgin özelliği suda çözülebilen bir vitamin olmasıdır. Suda çözülebilen B2 vitamininin diğer vitaminlerde olduğu gibi pek çok hayati önem taşıyan faydası vardır. Sağlığımız açısından derin önemlere taşıyan bu vitaminin özellikleriyle alakalı yazımızda sizlerleyiz. Şimdi B2 vitaminin yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkan bazı faydalarını sizlerle paylaşmaya çalışacağız.

B2 vitamini diğer pek çok vitamin gibi tam bir enerji deposudur. Özellikle B sınıfı vitaminlerde gördüğümüz bu enerji kaynaklığı, B2 vitamininde de hakim olarak görülmektedir. Karbonhidrat, protein ve yağ emiliminde yardımcı faktör olan B2 vitamini, bu sayede vücutta enerji üretilmesini sağlar. Enerji üreticisi B2 vitamininin bir diğer özelliği de oksijen üretmesidir. Vücuttaki dolaşımı artıran B2 vitamini, bu sayede oksijen seviyesini artırır.

Ayrıca yine insan vücudunda hayati önem taşıyan kırmızı kan hücreleri ile antikorların oluşmasında da B2 vitamininin rolü vardır. Nitekim B2 vitamini olmaksızın bu oluşumlar gerçekleşmez.

Vücudumuzda pek çok özelliği yakından ilgilendiren B2 vitamini, kişinin sağlıklı bir şekilde büyüyüp gelişmesini, organlarının gelişmesini, cilt dokusunun sağlığını, sinir sisteminden bağışıklık sistemine değin pek çok sistemin düzenli çalışmasını ve daha pek çok fonksiyonun kontrol altında gerçekleşmesine yardımcı olan çok önemli bir faktördür. Cilt bakımında da B2 vitamininin yeterli seviyede alınması önem arz etmektedir.

B2 vitamini sinir sistemiyle de yakından alakalı olan bir vitamin çeşididir. Düzenli olarak B2 vitamini tüketmenin Alzheimer, uyuşukluk, epilepsi, multipl skleroz ve anksiyete gibi pek çok sinir sistemi hastalığına karşı tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. Bu tür nörolojik hastalıkların tedavisinde vitamin desteğine başvurmakta fayda vardır.

B2 vitamininin iyi geldiği bir başka organ da gözlerdir. Göz sağlığının korunması için düzenli olarak B2 vitamini kullanmakta fayda vardır. B2 vitamini sayesinde ayrıca AIDS-HIV gibi çok ciddi hastalıklarla da mücadele edilebilmektedir.

B2 Vitamininin diğer faydaları

-Sindirim sistemi için yararlıdır.

-Bağışıklık sistemini güçlendirip hastalık ihtimalini düşürür.

-Gebelikte B2 vitamini ve A vitamininin kullanımı faydalıdır.

-B2 vitamini kanserli hücrelerin yayılmasını yavaşlatan bir etmendir.

-B2 vitamini mineral emilimini artırmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 21 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın