B3 Vitamininin Faydaları


B3 Vitamininin Faydaları

Ateroskleroz

Kandaki trigliserit ile kötü kolesterol değerini düşüren B3 vitamini, tıp dünyasında ateroskleroz olarak bilinen damar sertliği sorununun önüne geçmek için de kullanılmaktadır. B3 vitamine damar sertliğini önleyici ilaçlara takviye olarak başvurulmaktadır. Ne var ki B3 vitamininin yüksek dozlarda alınması durumunda sorun teşkil edeceği gerçeğini göz ardı etmemeliyiz.

Özellikle kalp hastalığı olan kişiler başta olmak üzere herkes B3 vitamini kullanırken doktor gözetimine başvurmalıdır. Doktor kontrolü olmadan yüksek dozda B3 vitamini alımı işleri daha da kötüye götürecektir.

Diyabet

Yapılan bazı araştırmalar sonucunda B3 vitamininin diyabete karşı da etkili olduğu saptanmıştır. Araştırmalar, B3 vitamininin tip 1 diyabet hastalığında insülin bağımlılığı ataklarını geciktirdiğini söylemektedir.

B3 vitamininin tip 1 diyabette asli görevi, yanlışlıkla saldırıya uğrayan hücreleri korumasıdır. B3 vitamininin tip 1 diyabete etkisi olduğu gibi tip 2 diyabete de etkisi vardır. Bu tür diyabet hastalığıyla karşı karşıya olan kişilerin kanında yağ ile kolesterol seviyeleri genellikle yüksek olmaktadır.

B3 vitamini daha önce de belirttiğimiz gibi bu değerleri aşağı çekebilen bir tür yardımcı faktördür. Ancak B3 vitamininin kan şekerini artırma özelliği de bulunmaktadır. Bu sebepten dolayı diyabet hastası olan kişilerin B3 vitamini takviyesine başvurmadan önce doktor tavsiyesine özen göstermeleri elzemdir.

Yüksek Kolesterol

B3 vitamininin kötü kolesterol ya da LDL olarak da bilinen yüksek kolesterolü düşük seviyelere çektiği 1950’lerden bu yana bilinmekte ve kullanılan bir uygulama olmaktadır. HDL olarak bilinen iyi huylu kolesterolün ise artırılması insan sağlığı açısından faydalı olmaktadır. Kolesterol dengesini ayarlayan ilaçlara başvururken dikkat etmek de fayda vardır.

Nitekim çeşitli kimyasal ilaçlar ve B3 vitamini gibi vitaminleri kullanırken de aşırıya kaçılması durumunda istenmeyen durumlarla karşılaşmak mümkündür.

Alzheimer

B vitaminin diğer çeşitleri gibi B3 vitamini de sinir sistemine faydalı bir vitamin türüdür. Alzheimer hastalığı özellikle yaşlılık döneminde çok rastlanan bir hastalık durumudur. Kişinin hafıza yetisini belli oranlarda kaybettiği nörolojik bir problem olan Alzheimer, tedavisi konusunda tam anlamıyla bir sonuca varılamayan bir hastalık türüdür.

Ancak tıp dünyası bu hastalık riskini düşüren etmenler bulmuş durumdadır. B3 vitamini de bunlardan birisidir. Yapılan araştırmalar sonucunda B3 vitamininin Alzheimer riskini azalttığı ortaya çıkmıştır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 21 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın