B4 Vitamininin Faydaları


B4 Vitamininin Faydaları

Vitamin insan sağlığı için gerekli olan, insan vücudunda ki katalizör görevini yerine getiren basit organik maddelerdir. İnsan vücudu fonksiyonlarının birçok bölümünde vitaminlere ihtiyaç duymaktadır. Bu nedenledir ki herhangi bir vitamin eksikliği insan sağlığını olumsuz etkilemektedir, vücudun bazı fonksiyonlarının yerine getirilmemesine neden olmaktadır.

B4 vitamini suda çözünen B grubu vitaminlerinden Adenin’dir. B4 vitamini hücre içerisinde enerji üretimine destekçi olmaktadır. Beyaz kan hücrelerinin yenilenmesini ve yeteri kadar oluşmasını sağlar.

B4 vitaminin adenin eksiklikleri büyümeyi yavaşlatır, cilt hastalıkları, kabızlık, bulantı, kan şekeri, halsizlik, yorgunluk, kansızlık gibi sağlık problemlerine neden olabilmektedir. B4 vitamini adenin natürel sebze ve meyvelerde, ette, yumurtada, katıksız bal, bira mayası, kepekli tahıllarda, arı poleni ve propoliste bulunmaktadır.

B4 vitamini diğer vitaminler gibi vücudun fonksiyonlarını yerine getirmesine yardımcı olmaktadır. B4 vitamini eksikliği vücutta birçok fonksiyon bozukluklarına neden olmakla birlikte bu fonksiyonlara bağlı olarak sağlık problemlerinin oluşmasına neden olmaktadır. Tükettiğimiz veya maruz kaldığımız bazı durumlar B4 vitaminin vücuttaki etkisini azaltmaktadır.

Bunlar: Alkollü içecekler, sigara, asitli içecekler, uyuşturucu maddeler, kafein içeren içecekler, kirli hava, kimyasal temizlik ürünleri, kimyasal sinek ve haşere ilaçları, rafine ve sentetik şeker, yüksek sıcaklıklarda pişirilmiş besinler ve yanık gıdalar, rafine besinler, sentetik gübreler.

B4 vitamini adenin vücutta enerji üretimine destek olduğu için halsizlik ve yorgunluk hissini azaltmaktadır. Vücuttaki metabolizmayı arttırmak için diğer vitaminlerle ko-enzim oluşturur. Vücuttaki enfeksiyonlara karşı antikor oluşumunu destekler. Bağışıklık sistemini güçlendirerek oluşabilecek herhangi bir enfeksiyonu önlemeye yardımcıdır. H

ücre oluşumunu hızlandırır ve hücre büyümesini sağlar. Hücrelerin mutasyona uğramasını ve özgür büyüyüp gelişmesini engeller. Buda kanser oluşumunu engellemede önemli bir faydadır. Kan şekerini dengeler. Bağırsak emilimini optimum seviyeye çıkartarak vücut için gerekli tüm madde ve minerallerin emilimine destek olur. Emzirme döneminde olan anneler için oldukça faydalıdır.

Emzirme döneminde olan annelerin anne sütü oluşumunda katalizör görevi görmektedir. Buda emzirme sıkıntısı çeken annelerin B4 vitamini almalarını gerektirmektedir. Akyuvar oluşumunda oldukça önemlidir. Kandaki akyuvar ve alyuvar dengesini sağlamaya yardımcıdır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 21 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın