B5 Vitamininin Faydaları


B5 Vitamini Pantotenik Asit’in Faydaları

İnsan sağlığı için gekli olan en önemli bir diğer şeyde vitaminlerdir. Vitaminler basit organik maddedirler. Vitaminler insan vücudunda katalizör görevi üstlenerek insan vücudunun bir çok fonksiyonunu yerine gertirmesinde yardımcı unsurlardır.

Vitamin eksiklikleri insan vücudunun bu fonksiyonlarının yerine getirilmemesine neden olarak insan vücudunda yara oluşumuna, bağışıklık sisteminin zayıflamasına ve sonunda önemli sağlık sorunlarına neden olmaktadır. B5 vitamini Pantotenik asit suda çözünen B grubu vitaminlerinin bir üyesidir.

B5 vitamini hem hayvansal kaynaklı hemde bitkisel kaynaklıdır. Bu nedenle yunanca her yer anlamına gelen “pantos” sözcüğünden türemiştir.

B5 vitamini suda eriyen ve vücutta depolanamayan bir vitamin türüdür. Vücutta ki karbonhidrat, yağ ve proteinin yakılıp enerjiye dönüştürülmesinde etkin bir rol oynamaktadır. B5 vitamini eksikliği pek sık görülmemektedir. B5 vitamini insan bağırsak florası tarafından sentezlenebilmektedir.

Eksikliğinde vücutta yaralar, saç dökülmesi, sinir sistemi bozukluğu, kusma, karın ağrısı, sindirim bozuklukları, halsizlik, yorgunluk, uyku problemi, depresyon, ellerde titreme ve karıncalanma görülmektedir. B5 vitaminin bulunduğu gıdalar mantar, peynir, balık, avakado, kümes hayvanları, kırmızı et, yumurta, ayçekirdeği, süt ve süt ürünleri, mercimek, domates ve tatlı patatestir. Dondurulmuş gıdalarda ve konserve gıdalarda B5 vitamini bulunmaz.

B5 vitamini yaraların erken kapanmasını ve hücrelerin kendini daha hızlı tedavi etmesine yardımcı olur.

  • Stres ve depresyona karşı insan vücudunu rahatlatıcı etkiye sahiptir.
  • Karaciğer sağlığı açısından faydalıdır. Karaciğer iltihabı siroza karşı oldukça yararlı bir unsurdur.
  • Halsizlik ve yorgunluk hissini azaltır. İnsan vucudunu daha dinç ve zinde tutmaktadır.
  • Sindirim sistemi için de oldukça faydalıdır.
  • Mide ülserine ve Bağırsak problemlerine karşı yararlıdır.
  • B5 vitamini sağlıklı kan hücrelerinin üretimi ve antikorların üretimi için gereklidir.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • B5 vitamini koenzim a nın üretilmesi için gerklidir. Koenzim a insan vücudundaki zararlı maddelerin vücuttan atılmasını sağlayarak insan vücudundaki zararlı maddelerin sağlık problemlerine neden olmasını engellemektedir.
  • B5 vitamini saç oluşumunda aktif olan enzimlerin çalışmalarını sağlamaktadır ve saçın uzama dönemini uzatmaktadır. Saç oluşumunda çalışan enzimlerin daha iyi çalışmasını sağlayarak saç uzamasını hızlandırır, saçların daha sağlıklı ve daha dayanıklı olmasını sağlar.
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 21 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın