B6 Vitamini Faydaları


B6 Vitamini Faydaları

Sağlığınız açısından önemli olan ve B vitamini gurubunda bulunan b6 vitamini faydaları üzerinde önemli paylaşımlarda bulunacağız. Piridoksin denilen bu vitamin hakkında yeterince bilgi sahibi değilseniz, yazımızı okuduktan sonra önemli yanıtlar alacaksınız. Ayrıca hangi besinlerde bulunacağını ve b6 vitamini eksikliği halinde ne gibi şikayetleri yaşayacağınızı da belirteceğiz.

B6 VİTAMİNİ FAYDALARI NELERDİR?

  • Metabolizmaya Faydaları

Enzim üretilmesi bakımından faydalı olan b6 vitamini metabolizmada meydana gelen olayları düzenlemektedir. Bedende ve genlerde harekete geçerek olumlu faydalarını göstermekte olan b6 vitamini sayesinde yaşamınızın zinde ve sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz. Yağ ve karbonhidratların yakılarak enerjiye dönüştürülmesinde etkili olduğu için bu faydalarını görmek mümkündür.

  • Kana ve Kalbe Faydaları

B6 vitamini sayesinde enzimlerin, hemoglobin maddesinin demir mineralinden sentezlenmesi sağlanmaktadır. Hemoglobin bildiğiniz gibi kana kırmızı rengi verdiğinden, kan yapımında önemli unsurlardan bir tanesidir. B6 ve b12 vitaminleri olmadığında kansızlık, yorgunluk ve halsiz kalma gibi şikayetlerle karşılaşılmaktadır. Bu nedenle de ikisinden birinin dahi eksik olmamasına dikkat edilmelidir.

Bilim adamları tarafından da kanıtlandığı üzere, homeosist seviyesini belirli düzeyde tutmaya yarayan B grubu vitaminlerinden b6, b12 ve folik asit bulunmaktadır. Homeosist kanda fazla olursa damar sertleşmesi ve kalp hastalıkları atmaktadır. Bu nedenle dengeli tutulması önemli olduğundan bunu sağlayan b6 vitamini kalp hastalığını da koruyor diyebiliriz.

  • Beyine Faydaları

Beynin mutluluk hormonu salgılaması  için serotonine ihtiyacı vardır. B6 vitamini sayesinde bunu kazanabilir ve depresyonu yenebilirsiniz. Hafızanızın daha iyi olmasını istediğiniz durumlarda b6 vitamini ağırlıklı beslenmelere ve tedavilere başlanmasına olanak verebilirsiniz. Böylece beyin açısından b6 faydalarının neler olabileceğini de daha iyi görmüş olacaksınız.

  • Bağışıklık Sistemine Faydaları

Bağışıklık sisteminin zayıflamasıyla ortaya çıkabilecek tüm rahatsızlıklarda ve hatta oluşacak kanserli hücrelerde dahi b6 vitamini faydalarını söylemek mümkün olsa da, kesin bir ifade kullanılmamaktadır. Yalnızca araştırmaların sonucu bu yönde ilerlemektedir.

  • Hamilelikte Faydaları

Bayanların hamilelik dönemlerinde b6 vitaminini doktor kontrolünde almaları sayesinde bulantı ve kusmalar çok daha az seviyelerde olacaktır. Bu nedenle tek başınıza böyle bir kararı vermeseniz dahi, uzman bir doktorla mutlaka görüşmenizi tavsiye etmekteyiz.

B6 VİTAMİNİ HANGİ BESİNLERDE BULUNUR?

Beyaz et ve kırmızı et, her ikisinin ciğeri, yumurta, Antep fıstığı, kuruyemişler, patates, ıspanak, brokoli, muz ve avakado gibi besinlerde b6 vitamini bulunmaktadır. En tatlı b6 kaynağı olarak bilinen muz meyvesini bolca tüketerek b6 vitamini alabilirsiniz.

B6 VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ NELERE NEDEN OLUR?

Vitaminlerin faydaları olduğu kadar, eksiklik halinde birtakım zararları da olacaktır. B6 vitamini eksikliğinde kusma, baş dönmesi, bebeklerde havale, kansızlık, depresyon, sinirlilik ve uyku problemleri bunlardan başlıcaları olacaktır.

Sizler de bu tür sorunları yaşamanız halinde uzman bir doktora giderek bazı testleri yaptırabilirsiniz. Vitamin eksikliğinin tespit edilmesi halinde hemen tedaviye başlanabilecektir. Yukarıda belirttiğimiz besinleri düzenli olarak tüketmeniz halinde bu vitaminden yeterince alabileceğinizi de unutmamanız gerekmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 20 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın