B8 Vitamini Faydaları


B8 Vitamini Faydaları

Vitaminler insan vücudunun fonksiyonlarını yerine getirilmesine yardımcı basit organik maddelerdir. Vitaminlerin bir kısmı insan vücudunda da zararsız bakteriler tarafından üretilebilmektedirler.

B grubu vitaminleri üyesi b8 vitamini suda çözünen bir vitamindir. B8 vitamini de insan vücudunda bulunan zararsız bakteriler tarafından üretile bilmektedir. Özelliklede ince bağırsak florasında üretilir. B8 vitamini ısıya duyarlıdır. Antibiyotik kullanımı ve bağırsak ameliyatı geçiren hastaların b8 vitaminin dışarıdan almaları gerekmektedir.

Antibiyotik kullanımı bağırsakta bulunan bakterilerin ölümüne neden olmaktadır ve bu bakteriler olmadan b8 vitaminin oluşumu ve emilimi imkânsızdır. B8 vitamini de diğer vitaminler gibi insan vücudunda ki birçok işlevin yerine getirilmesi için gereklidir.

B8 vitamini eksikliğinde deride yararlar ve iltihaplar oluşur, hızlı ve aşırı kilo kaybı, iştahsızlık, saç dökülmesi, cildin kuruması, cildin solması ve sararması, saçların güçsüzleşmesi, kolay kırılması ve kopması, saçlarda beyazlama, devamlı stres, gerginlik ve depresyon belirtileri, halsizlik problemi, uyku problemi, kaslarda ani kasılmalar ve kramp gibi sağlık problemleri görülür. Dengeli beslenme koşuluna dikkat eden kişiler b8 vitaminin vücutlarına almaktadırlar. Ama dengesiz ve düzensiz beslenen kişiler düzenli bir alım yapamamaktadır.

Bunun üzerine antibiyotik kullanımı veya bağırsak ameliyatı geçirilmesi dışarıdan takviye olarak alınmasına neden olabilmektedir. En çok b8 vitamini bulunan besinler yeşil yapraklı sebzeler, karnabahar, domates, yumurta, bira mayası, ceviz, nohut, barbunya, bezelye, sakatatlarda ve kuruyemişlerde bulunur.

B8 vitamini cilt sağlığı ve güzelliği için oldukça önemlidir. Cildin yenileşmesini, güzelleşmesini ve onarımına faydada bulunur. Sivilce, cilt lekeleri ve siyah noktaların geçmesini sağlar. Aynı zamanda saç sağlığı içinde önemli bir etkiye sahiptir. Diğer b grubu vitaminleri b5, b7 gibi saçın uzaman dönemini uzatır. Kırılma ve kopmalara karşı oluşan dökülmeleri önler. Saçtaki beyazlamayı yavaşlatır.

B8 vitamini vücuttan zararlı toksinlerin vücuttan atılmasını sağlayarak antioksidan görevi de üstlenmektedir. Diğer b grubu vitaminler gibi enerji üretilmesine yardımcı olmaktadır. Sinir sistemi fonksiyonlarının denetlenmesi ve düzenli çalışmasını sağlamaktadır. Birçok sinir sistemi hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Özellikle erkeklerde cinsel sağlık için faydalıdır. Erkeklerin cinsel hormonlarının düzenli ve sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 21 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın