B9 Vitamini Faydaları


B9 Vitamini Faydaları

Vitaminler insan vücudunun işlevlerini yerine getirmesine yardımcı olan organik maddelerdir. Vitamin eksiklikleri vücudun bazı işlevlerini yerine getirmemesine yol açarak insan vücudunda değişik sağlık problemlerinin görülmesine neden olmaktadır. B grubu vitaminlerinden b9 vitamini suda çözünen ve ısıya karşı duyarlı bir vitamindir. Diğer ismi folik asittir. Folik asitin vücuttan azalması kansızlık ve kanser riskini arttırmaktadır.

B9 vitamini diğer b grubu vitaminler gibi enerji üretiminde yardımcı bir etkendir. Bunun yanında bağışıklık sisteminin ve sinir sisteminin denetlenmesine yardımcı olmaktadır.

B9 vitamini eksikliği genellikle dengesiz ve düzensiz beslenme, aşırı alkol tüketimi, uyuşturucu madde alımı, sigara kullanımı gibi durumlarda görülebilmektedir. Folik asit zaten suda çözünen ve vücutta depolanamayan bir vitamindir. Bu nedenle dengeli ve düzenli beslenerek vücuda düzenli alımı sağlanmalıdır. Folik asit eksikliğinde özellikle hamile annelerin yeteri kadar almaması sonucu bebeğinin anemi olma riski ve bebeğin sağlıksız gelişiminden kaynaklanan özürlere neden olabilmektedir.

Bu yüzden özellikle hamilelik döneminde olan annelerin vitamin alımlarına dikkat etmelidirler. Büyüme çağındaki bebeklerde veya çocuklarda B9 eksikliği sonucu gelişimde yavaşlama ve düşük kilo sorunu görülmektedir. Aynı zamanda halsizlik, yorgunluk, hafıza sorunları ve sinirsel sorunlar gibi sıkıntılarda ortaya çıkabilmektedir. Yetişkin bir bireyin günlük 400 mikrogram alması gerekmektedir. Hamilelik dönemindeki annelerin alması gerek oran 600 mikrograma çıkmaktadır.

B9 vitaminin bulunduğu besinler tavuk ciğeri, kuşkonmaz, mercimek, nohut, siyah fasulye, ıspanak, domates, brokoli, portakal ve koyu yeşil yapraklı kış sebzeleridir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın