Baklanın Faydaları


Yaz aylarında tüketilen bakla, daha çok Akdeniz ve Ege bölgelerinde yetişir. Yeşil fasulye görünümündedir. Yemeklerde ve mezelerde kullanılabilir. 50 cm’ye kadar büyüyebilir. Akdeniz mutfağı, baklanın en çok kullanıldığı mutfaktır. Protein içeriklidir ve zengin besin ögelerine sahiptir. Protein eksikliğini gidermek için tüketilebilir. Diyabet hastası kişilerin dikkatli tüketmesi gerekir. Bir çok sebze gibi bakla da kanser hücrelerine karşı savaşır. Uzmanlar tarafından tüketilmesi tavsiye edilen bir sebzedir.

Bakla, kanserli hücrelerin ölmesine yardımcı olduğu gibi, kanserin oluşmasına da engel olur. Vücutta kansere karşı direnç oluşturur. Metabolizmayı güçlendiren bakla, çeşitli vitaminlere de sahiptir.

Baklanın faydaları nelerdir?

  • Böbreklerin dengeli çalışmasına yardımcı olur.
  • İdrar yolları sorunlarını giderir.
  • Kadınlarda akıntıyı önler.
  • Rahimde iltihaplanma sorununu çözer.
  • Romatizma ağrılarını giderir.
  • Göz nezlesini önler. Oluşması durumunda da tedavisini hızlandırır.

Bakla bağışıklığı güçlendirdiğinden grip virüsünün vücutta ilerlemesine mani olur. Mineral içerikli olmasından dolayı solunum yolu hastalıklarına ve öksürüğün giderilmesinde yardımcı olur. Çeşitli vitaminler içermesinden dolayı kalbi kuvvetlendirir. Kolestrolü dengelediğinden kalbi korur. Kanın pıhtılaşmasına engel olduğundan damar sertliğini de önler. Oluşma nedeni belli olmayan Parkinson hastalığının günümüzde tedavisi mümkündür. Genetik oluşum gösterebilen bu hastalığın, vücutta gelişme sebepleri baklanın içeriğindeki besin ögeleri ile giderilebilir. Bu besin maddeleri;

  • Fosfor
  • Demir
  • Magnezyumdur.

Ayrıca sinir sistemini güçlendirdiği için, sinir sistemine bağlı hastalıkların etkilerinin de azalmasını sağlar. Bakla lapa yapılarak ciltte sorunlu bölgeye uygulandığında, bu bölgedeki sorunların giderilmesini sağlar. Bu lapa baklayı haşlayarak elde edilir. Yaşlanmaya bağlı göz hastalıkarının önlenmesini sağlar. Bol lifli yapıdadır. Bu yüzden bağırsakları güçlendirir ve kolon kanserini önler. Bağırsakların işlevlerini sağlıklı bir şekilde yerine getirmesini sağlar. Kalsiyum ve demir içerikli olmasından dolayı anemi sorunu olan kişiler için ideal bir doğal ilaçtır. Bu sebepler ile hem kemikleri kuvvetlendirir hem de kansızlığa yakalanma olasılığını düşürür.Bazı uzmanlara göre bakla, idrar söktürücü etkiye de sahiptir. Böylelik ile böbreklerde taş oluşumunu önler. Vücuttaki zararlı maddelerin uzaklaştırılmasını sağlar.

Baklanın zararları nelerdir?

Aşırı ve bilinçsiz bakla tüketiminde Favizim hastalığı meydana gelir. Bu hastalık alyuvarların parçalanması durumunda oluşan kansızlık sorunudur. Önemsiz gibi görünse de ölüme bile neden olabilir. Belirtileri arasında idrarın normal renginden çok daha koyu olması ve göz akında sarı lekelenmelerin olmasıdır. Bu belirtiler oluştuğunda acil olarak doktora başvurulmalıdır. Ayrıca bekleyen bakla yemeği sindirim ve emilim sırasında karaciğerin yorulmasına sebep olur. Bu neden ile yapıldığı gün tüketilmelidir. 7 yaşından küçük çocukların tüketimi sınırlandırılmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 2 Mart 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın