Balgam Söktürücü Bitki Çayları


Balgam Söktürücü Bitki Çayları

Her insanın bronşlarında mukus üretimi olmakta ve bu mukus, ciğerlere düşen toz parçalarını, ölü hücreleri dışarı atmaya yardımcıdır. Solunum sistemini etkileyen hastalıklar sonucunda mukus daha fazla üretilerek daha kıvamlı hale gelir. Bu durum da çoğunlukla tıkanıklıklara ve balgam birikmesine neden olmaktadır.

Bu noktada öne çıkan balgam söktürücü bitki çayları şu şekilde sıralanmaktadır:

Meyan Kökü Çayı

Meyan kökü kullanılarak hazırlanan çaylar solunum yollarında rahatlama sağlamaktadır. Balgam söktürücü bitki çayları arasında meyan kökü çayı yer almaktadır. Bu çay için 30 gram meyan kökü, 30 gram gülhatmi çiçeği kökü, 15 gram da kekik otu gereklidir. Tüm malzemeyi iyice ufaltarak karıştırın ve 1 yemek kaşığı alarak üzerine 400 gram yeni kaynamış su ilave edin. 20 dakika bekleyin ve sonrasında süzerek her 3 saatte bir 40 gram olarak tüketin.

Gülhatmi Çiçeği Çayı

Balgam söktürücü bitki çayları arasında gülhatmi çiçeği çayı bulunmaktadır. Bu çayı yapmak için 30 gram gülhatmi çiçeği, 30 gram öksürük otu yaprağı, 15 gram kekik otu gerekmektedir. Malzemeleri iyice ufaltıp karıştırdıktan sonra 1 yemek kaşığı alın ve üzerine yarım litre yeni kaynamış su ekleyin. 20 dakika bekledikten sonra süzme işlemini yapın ve günde 3 kez yemeklerden sonra tüketin. Gülhatmi köklerini kullanarak da bu çayı yapabilirsiniz.

Sinir Otu Çayı

Sinir otu, son dönemlerde sıklıkla kullanılmaktadır. Balgam söktürücü bitki çayları arasında sinir otu çayı yer almaktadır. 45 gram sinir otu yaprağı, 45 gram meyan kökü ve 60 gram öksürük otu yaprağı kullanın. Malzemelerin tamamını ufaltarak karıştırın ve 15 gram kadarını alarak üzerine 200 gram yeni kaynamış su ekleyin. 20 dakika beklettikten sonra süzün ve günde 3 kez dilediğiniz saatte tüketin.

Ebegümeci Çayı

Balgam söktürücü bitki çayları içerisinde ebegümeci çayı yer almaktadır. Bu çay için 15 gram ebegümeci çiçeği, 15 gram öksürük otu yaprağı, 15 gram gülhatmi çiçeği gerekmektedir. Malzemeleri ufaltıp karıştırdıktan sonra 1 yemek kaşığı kadarını alın ve üzerine 200 gram yeni kaynamış suyu dikkatlice ekleyin. Süzdükten sonra günde 3 kez tüketerek balgam sorunundan kısa sürede kurtulun.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 4 Nisan 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın