Balık Yağının Faydaları


Balık yağı, son derece önemli bir yağ türüdür. Özellikle somon, ringa, ton, sardalya, lüfer, alabalık, balina, kefal gibi balıkların yağları içeriği nedeniyle daha değerlidir. Balık yağı genellikle kapsül halinde tüketilmektedir. İçeriğinde Omega-3 yağ asitleri, vitaminler, mineraller, proteinler gibi önemli maddeler içermektedir. Balık yağının faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Trigliserid Düzeyine Etkisi

Trigliserid kanda bulunan yağ miktarıdır. Bu miktar normal seviyenin üzerinde olduğunda önemli sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Özellikle kalp sorunları bunlar arasında yer almaktadır. İçeriğindeki maddelerden dolayı balık yağının faydaları arasında vücuttaki trigliserid miktarını düşürmesi yer almaktadır.

Yüksek Tansiyona Etkisi

Balık yağının içerisinde yüksek miktarda Omega-3 yağ asidi bulunmaktadır. Bu yağ asidi sayesinde damarlar genişlemekte ve kan basıncı daha dengeli hale gelmektedir. Bu durum da tansiyonun dengelenmesinde önemli bir etken olmaktadır. Yüksek tansiyonu olan kişilere balık yağını düzenli olarak tüketmeleri önerilmektedir.

Kemik Sağlığına Etkisi

Balık yağının faydaları incelendiğinde kemik sağlığını korumaya yardımcı olduğu ortaya çıkmıştır. İçerdiği Omega-3 yağ asitleri sayesinde kemiklerin daha güçlü olmasını sağlayan balık yağı, aynı zamanda dişlerin de daha sağlam olmasına yardımcı olmaktadır.

Kanser Riskine Etkisi

Kanser, günümüzde hiç olmadığı kadar yaygınlaşmıştır. Bu nedenle insanlar doğal çözüm arayışlarına girmiştir. Balık yağının faydaları incelendiğinde bazı kanser türlerine karşı önemli faydalar sağladığı görülmektedir. Hücrelerin sağlıklı kalması ve yenilenmesi konusuna önemli fayda sağlayan balık yağı, uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Böbrek Sorununa Etkisi

Böbreklerde yaşanan sorunlar son derece önemlidir ve dikkate alınmalıdır. Balık yağının faydaları arasında böbreklere olumlu etki etmesi bulunmaktadır. Özellikle böbreklerin daha düzenli çalışmasına fayda sağlayan balık yağı, içerisindeki vitaminler nedeniyle orta vadede böbrek sağlığını korumaktadır.

Kilo Vermeye Etkisi

Günümüzde kilo sorunu yaşayan kişi sayısı her döneme göre daha fazla olmuştur. Bu nedenle balık yağının faydaları arasında yer alan kilo vermeyi kolaylaştırması son derece önemlidir. Metabolizmayı hızlandıran ve yağ yakımını kolaylaştıran balık yağı, diyet yapan kişilere önerilmekte ve düzenli tüketilmesi gerektiği belirtilmektedir.

Balık yağının faydaları arasında zararlı güneş ışınlarından koruması, gebelikte yaşanan komplikasyonları kolaylaştırması, ruh sağlığını geliştirmesi, enerji vermesi, hava kirliliğine karşı önlem olması, saçları daha sağlam hale getirmesi gibi önemli etkiler bulunmaktadır. Tüm bunlardan faydalanmak için aşırıya kaçmamak şartıyla tüketmeniz gerekmektedir. Ancak balık yağı kapsülünün faydaları konusunda uzmanlar farklı görüşler dile getirmektedir. Siz de balık yağını evinizden eksik etmeyerek bu önemli artılardan faydalanabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 8 Mart 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın