Balın Faydaları


Balın Faydaları

Arılar tarafından üretilen tatlı bir besin olan bal, eski dönemlerden beri tüketilmektedir. Arılar, ilkbahar döneminden başlayarak yaza kadar çiçeklerden polen toplayarak bal üretimi gerçekleştirirler. Birçok çeşidi bulunan balın bu çeşitleri arıların ve bulunduğu yerin farklılığına göre değişmektedir. Balın faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Enerji Vermektedir

En eski dönemlerden beri tüketilen balın faydaları arasında enerji vermesi yer almaktadır. Vücudun ihtiyaç duyduğu doğal şeker ve enerji kaynaklarını sunan bal, gün içerisinde kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Bunun yanı sıra zorlu bir güne başlarken de konsantrasyonunuzun üst düzeye çıkmasını sağlayacaktır.

Kan Şekerini Düzenlemektedir

Günümüzde diyabet sorunu yaşayan kişilerin baldan olumsuz etkileyeceği düşüncesi yıkılmıştır. Yapılan araştırmalar organik balın diyabet hastalarını fazla olumsuz etkilemediğini ortaya koymuştur. Balın faydaları arasında kan şekeri seviyesini düzene sokması yer almaktadır. Çok ileri derecede diyabet hastası değilseniz gönül rahatlığıyla bal tüketebilirsiniz.

Öksürüğe Faydalıdır

Öksürük sorunu özellikle kış aylarında daha yoğun bir şekilde görülmektedir. Soğuk algınlığının yanı sıra alerji ya da astım gibi sorunlar da öksürüğe neden olmaktadır. Balın faydaları incelendiğinde boğaz enfeksiyonlarına karşı iyi geldiği görülmektedir. Öksürüğün uzun süre devam etmesi boğazda tahrişe ve başka sorunlara neden olabilmektedir.

Yaraları İyileştirmektedir

Yapılan araştırmalar sonucunda balın faydaları arasında antiseptik özelliğinden dolayı yaraları iyileştirdiği ortaya çıkmıştır. Kesiklerin çok daha çabuk bir şekilde iyileşmesini sağlayan bal, aynı zamanda cildin derinlemesine temizlenmesini sağlamıştır. Yara ya da kesiğin üzerine ince bir tabaka halinde bal uygulamanız hızlı bir şekilde sonuç almasını sağlamaktadır.

Kilo Vermeye Yardımcıdır

Bal, son derece tatlı bir besin kaynağı olmasına rağmen düşük kalorisiyle dikkat çekmektedir. Sabahları aç karnına bal tüketmeniz durumunda daha az yemek tüketeceksiniz. Uzun süre tokluk hissi veren bal, enerji verici özelliğinden dolayı daha dinç olmanızı sağlayacaktır. Bunun yanı sıra kan şekerinizin düşmesi de bal ile önlenmiş olacaktır.

Uykusuzluğa İyi Gelir

Günümüzde stres ya da yanlış beslenme gibi sorunlardan dolayı uykusuzluk sorunu yaşayan kişi sayısı oldukça fazladır. Düzenli bir hayatın gereklilikleri arasında yer alan uyku düzeni son derece önemlidir. Balın faydaları arasında yatmadan önce bir kaşık tüketilmesi durumunda uykusuzluğa iyi gelmesi yer almaktadır.

Göz Sağlığına Faydalıdır

Bal düzenli kullanılması durumunda göz sağlığına olumlu etki etmektedir. Özellikle Eski Mısır döneminde balın göz sağlığına iyi geldiği anlaşılmış ve tedavi olarak kullanılmıştır. İçeriğindeki vitaminlerden dolayı uzun vadede oluşabilecek görme kayıplarına karşı organik bal fayda sağlamaktadır.

Balın faydaları arasında sindirim sistemini düzenlemesi, saç sağlığına faydalı olması, büyüme hormonlarının düzenlenmesi gibi etkiler de bulunmaktadır. Özellikle çocuklar için oldukça faydalı olan balı süte karıştırarak da çocuklarınıza içirmeniz mümkündür. Her yaş grubu için bal son derece faydalı ve sürekli tüketilmesi gereken mucize bir gıda maddesidir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 5 Mart 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın