Bamyanın Faydaları


Bamyanın Faydaları

Kış aylarında daha fazla tüketilen bamya, içeriği nedeniyle son derece faydalı bir sebzedir. Bamyanın lezzetli bir şekilde yemeğinin yapılması ve bunun düzenli olarak tüketilmesi birçok fayda sağlamaktadır. Özellikle K vitamini oranı yüksek olan bamyanın A, C ve E vitaminlerini de içerdiği belirtilmektedir. Bamyanın faydaları incelendiğinde şu etkileri görmekteyiz:

Bamyanın Faydaları Diyabete Etkisi

Şeker hastalığı yani diyabeti bulunan kişilerin özellikle beslenmesine maksimum düzeyde özen göstermesi gerekmektedir. Bamyanın faydaları arasında diyabete iyi gelmesi bulunmaktadır. Özellikle lif bakımından zengin bir gıda olması nedeniyle şeker hastalarının tüketmesi gerekmektedir. Bu sayede vücuttaki şeker oranı daha dengeli olacaktır.

Bamyanın Astıma Etkisi

Astım hastalığı pek çok kişide görülen ve sağlığı tehdit eden bir sorundur. Bamyanın faydaları arasında kronik astıma iyi gelmesi bulunmaktadır. Kronik astım teşhisi konulan kişilere bamya tüketmeleri önerilmektedir. Düzenli şekilde bamya tüketen kişilerin astım nöbetini daha az yaşadığı ve hastalığın kontrol altında tutulduğu belirtilmektedir.

Bamyanın Sindirim Sistemine Etkisi

Günümüzde pek çok sorunun altında yatan sebepler arasında sindirim sistemi sorunları yer almaktadır. İçeriğinde yüksek miktarda lif bulunan bamya, bu sayede bağırsak hareketlerinin artmasını ve daha düzenli olmasını sağlamaktadır. Özellikle kolon kanseri riskini azaltan bamya, kabızlık sorununu gidermektedir. Bu nedenle sindirim sorunu yaşayanların bamyayı daha sık tüketmesi önerilmektedir.

Bamyanın Kolesterole Etkisi

Beslenme düzensizlikleri ve hareketsiz yaşam koşullarından dolayı kolesterol seviyesi yükselmektedir. Özellikle orta yaşın üzerindeki kişileri tehdit eden kolesterolün dengede olması son derece önemlidir. Bamyanın faydaları incelendiğinde kolesterolü dengede tutması da yer almaktadır. Bu özelliği sayesinde düzenli olarak tüketilmesi gerekmektedir.

Cilt ve Saçlara Etkisi

Bamyanın içeriğinde bulunan C vitamini oranının yüksek olması özellikle cilt üzerindeki etkisinin artmasını sağlamaktadır. C vitamini cildin yaşlanmasını geciktirmekte ve cilt dokusunu kuvvetlendirmektedir. Bamyanın içerisinde bulunan maddeler sayesinde cilt daha parlak ve güzel görünmektedir. Bamyanın faydaları arasında saçlara etkisi de yer almaktadır. Bamyayı kaynatıp suyuyla saçınızı yıkamanız durumunda daha güçlü ve parlak saçlara sahip olabilirsiniz.

Bamyanın Obeziteye Etkisi

Çağımızın en büyük sorunları arasında yer alan obezite birçok sağlık sorununun temelini oluşturmaktadır. Bamya, içerdiği yüksek lif oranı ile tokluk hissi vermekte ve düşük kalorisi nedeniyle diyet listelerinin başında yer almaktadır.

Bamyanın faydaları bu şekilde sıralanmaktadır. Bamyayı evinizden eksik etmeyerek son derece sağlıklı bir tercih yapmış olursunuz. Özellikle zeytinyağı ile yapılan bamyanın faydası bir kat daha artmaktadır. Bamyaya ön yargıyla yaklaşmak yerine denemenizde ve lezzetini fark ederek sıkça tüketmenizde büyük fayda vardır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 2 Mart 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın