Bebekler İçin Gaz Giderici Bitki Çayları


Bebekler İçin Gaz Giderici Bitki Çayları

Bebeklerde gaz sorunu büyük huzursuzluklara neden olmaktadır. Özellikle bebeklerin gece boyu ağlamalarının alında genellikle bu neden yatmaktadır. Bebeğin sindirim sistemi yeni oluşmaya başladığı için anne sütünün sindirimi gaz oluşumuna neden olabilmektedir.

Gaz birikimi sağlıksal açıdan önemli sorun olmasa da acı verebilmektedir. Bu noktada bebekler için gaz giderici bitki çayları konusu ön plana çıkmaktadır.

Rezene Çayı

Rezene, şifalı gıdalar arasında yer almakta ve önemli sorunlara çare olabilmektedir. Bebekler için gaz giderici bitki çayları arasında yer alan rezene çayını hazırlamak için 1 tatlı kaşığı rezene meyvesinin üzerine 1 su bardağı yeni kaynamış suyu koyarak yarım saat demlenmeye bırakın. Sonrasında süzerek bebeğinize günde 3 kez yemekten önce 1 tatlı kaşığı içirin. Bu çay, gıda emilimine de önemli ölçüde yardımcı olmaktadır.

Papatya Çayı

Papatyanın rahatlatıcı bir etkisi bulunmaktadır. Bebekler için gaz giderici bitki çayları arasında papatya çayı yer almaktadır. Bu çayı hazırlamak için 2 yemek kaşığı kurutulmuş papatya çiçeğinin üzerine yaklaşık 300 ml su koyun. 5 dakika kadar kısık ateşte kaynatın ve soğuduktan sonra süzerek üzerini kaynatılmış su ile doldurun. Bu çayı süzerek günde 3 kez 1 tatlı kaşığı olacak şekilde bebeğinizin şişkinlik yaşadığı zamanlarda verin.

Dereotu Tohumu Çayı

Dereotunun sağlığa önemli faydaları bulunmakta ve farklı şekillerde tüketilmektedir. Yüzyıllardır anneler tarafından bebeklere bağırsak gazından kurtulmaları için verilmektedir.

Bu nedenle bebekler için gaz giderici bitki çayları arasında dereotu tohumu çayı oldukça önemlidir. 1 tatlı kaşığı dereotu tohumunu ezerek üzerine 200 ml yeni kaynamış suyu koyun. Bunu yaklaşık 20 dakika demlenmeye bırakın ve 40 dakika boyunca da kapağı kapalı şekilde bekletin. Sonrasında dikkatli bir şekilde süzerek günde 3 kere 1 tatlı kaşığı olacak şekilde bebeğinize içirin.

Bebekler için gaz giderici bitki çayları bu şekildedir. Bebekleriniz bu çayların tadını beğenmezse mama ya da anne sütüne katarak da verebilirsiniz. Ayrıca bu çayları vermeden önce alerjisi olup olmadığını öğrenmenizde de büyük fayda vardır. Bu çaylar sayesinde bebeğiniz daha rahat bir uyku çekecektir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 23 Mart 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın