Bergamot Çayının Faydaları Nelerdir


Çay tiryakileri için bergamot özünün büyük önemi bulunmaktadır. Bergamot içeriğe sahip olan çaylar son derece büyük bir keyifle tüketilmektedir. Bir narenciye olan bergamot kabuğunun uçucu bir yapısı vardır. Earl Grey olarak da adlandırılan bu tür çay, kokusuyla da dikkat çekmektedir. Bu noktada bergamot çayının faydaları şöyle sıralanmaktadır:

Stres Sorununa Faydaları

Birçok önemli hastalığın temelinde yatan sebep yoğun strestir. Günümüzde artan okul ya da iş temposu nedeniyle stres oranı bir hayli yükselmiştir. Durum böyle olunca da doğal yöntemler önem kazanmıştır. Bergamot çayının faydaları arasında stres sorununa iyi gelmesi yer almaktadır. Aromatik tadı nedeniyle sakinleştirici etkisi olan bu çay, gerginliği azaltmaktadır.

Zayıflamaya Faydaları

Kilo problemi vücudun aşırı yağlanması ve metabolizmanın yavaşlaması sonucunda ortaya çıkan bir problemdir. Bergamot çayının faydaları incelendiğinde kilo vermeye yardımcı olması bulunmaktadır. Vücudun doğal metabolik sürecinde kasları koruyan bergamot çayı, kaloriyi serbest bırakmakta ve kilo vermeyi daha kolay hale getirmektedir.

Kalp Sağlığına Faydaları

Kalpte yaşanan sorunlar hayati tehlikeler ortaya çıkarabilmektedir. Bergamot çayının faydaları arasında yer alan iyi kolesterol seviyesini arttırması sonucunda kalp sağlığına olumlu etki etmesi yer almaktadır. Kandaki trigliserit seviyesinin düşmesini de sağlayan bu çay, kalbin yorulmadan çalışmasına zemin hazırlamaktadır.

Yorgunluk Sorununa Faydaları

Bergamot çayının faydaları arasında yorgunluk sorununa olumlu etki etmesi yer almaktadır. İçeriğinde çok az miktarda da olsa kafein bulunan bu çay, böylece akşam uykusuzluğuna neden olmadan enerjiyi arttırmaktadır. Özellikle yoğun geçmesini beklediğiniz günün sabahında tüketmeniz önerilmektedir.

Cilt Sağlığına Faydaları

Ciltte oluşan sorunlar görselliği ve psikolojiyi olumsuz etkilemektedir. Bergamot çayının faydaları arasında içerdiği antioksidanlar sayesinde cilt sağlığına iyi gelmesi yer almaktadır. Pürüzsüz ve sağlıklı bir cilt için bergamot çayı tüketmeniz önerilmektedir.

Bergamot çayının faydaları arasında sindirim sistemine olumlu etki etmesi, soğuk algınlığına iyi gelmesi, diş sağlığına iyi gelmesi yer almaktadır. Tüm bu etkilerden faydalanmak için aşırı tüketmemeye özen göstermelisiniz. Bu çay özellikle kokusu ve yumuşak tadıyla sıklıkla tercih edilmekte ve yoğun geçen günlerden sonra önemli bir alternatif olmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 21 Mart 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın