Bergamot Çayının Faydaları


Bergamot, özellikle son yıllarda gündeme gelen bir aromadır. Earl Grey adı verilen bergamot aroması, özellikle çay tiryakilerinin tutkusu haline gelmiştir. Uzun zamandır bergamot üzerinde önemli araştırmalar yapılmaktadır. Bergamot çayının faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Stresle Mücadeleye Etkileri

İçeriğinde aromaterapi özelliği bulunan bergamot çayının faydaları arasında stresle mücadele etmek yer almaktadır. Bilimsel araştırmalar sonucunda bu çayı tüketen kişilerin ruh halinde iyileşme gözlendiği belirtilmiştir. İyi hissetmek ve günü iyi geçirmek isteyenler için bergamot çayı önemli bir alternatif olmaktadır.

Kilo Vermeye Etkileri

Narenciye özü bulunan bergamot çayının faydaları arasında kilo vermeye yardımcı olması yer almaktadır. Vücudun doğal metabolik sürecinde tüm kasları koruyarak kaloriyi serbest bırakması nedeniyle kilo verme konusunda etkili olmaktadır. Bu çayı düzenli tüketen kişilerin daha kolay ve sağlıklı bir şekilde kilo verdikleri görülmüştür.

Kalp Sağlığına Etkileri

Bergamot çayının faydaları arasında kalp sağlığını olumlu etkilemesi yer almaktadır. Bu konuda yapılan birçok bilimsel araştırma kalbin daha düzenli çalışmasında etkin olduğunu ortaya koymuştur. Düzenli bir şekilde bergamot çayı tüketenlerin kalp krizi ve diğer sorunlara daha az yakalandıkları gözlemlenmiştir.

Bağışıklık Sistemine Etkileri

Vücudun bağışıklık sisteminin düzenli çalışması birçok hastalığın oluşumunu önlemektedir. Bergamot çayının faydaları arasında bağışıklık sistemini güçlendirmesi yer almaktadır. İçeriğinde yer alan antioksidanlar sayesinde serbest radikalleri hedef alan bergamot çayı, enfeksiyon sorununa karşı mücadeleyi de güçlendirmektedir.

Sindirim Sistemine Etkileri

Sindirim sisteminde problemler yaşanması günlük hayatı da sağlığı da olumsuz etkilemektedir. Bergamot çayının faydaları arasında sindirim sistemini düzenlemesi yer almaktadır. Özellikle solucan oluşumu tarzındaki sorunları engelleyen bergamot çayı, aynı zamanda bulantı gibi sorunların da önüne geçmektedir. Bağırsak ve midenin hareketlerini düzenlemeye yardımcı olmaktadır.

Soğuk Algınlığına Etkileri

Kış döneminde artan soğuk algınlığı sorunu, vücudun direncinin azalmasına yol açmaktadır. İçeriğinin anti-viral özellikte olması nedeniyle bergamot çayının faydaları arasında soğuk algınlığı sorunuyla mücadele etmesi yer almaktadır. Yüksek ateş, öksürük gibi sorunlarda etkili olan bergamot çayı aynı zamanda boğazda başlayan yanma hissine karşı da etkili olmaktadır.

Bergamot çayının faydaları arasında enerji vermesi, cilt sağlığına faydalı olması, diş sağlığına iyi gelmesi, kan dolaşımını düzenlemesi gibi önemli etkiler yer almaktadır. Her gün düzenli olarak bergamot çayı tüketilmesi olumlu etkiler yapmaktadır. Özellikle hoş kokusu ve aroma tadıyla dikkat çeken bergamot çayı, çay tiryakilerinin vazgeçilmez unsurları arasında yer almaktadır. Siz de bu lezzetli aromayı evinizden eksik etmemelisiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 15 Mart 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın