Beyaz Çayın Faydaları


Beyaz Çayın Faydaları

Beyaz çay, camellia sinensis adı verilen bitkiden hazırlanan bir çaydır. Çok az fermente edilerek hazırlanan bu çayın yapıldığı bitki dikkatli bir şekilde toplanmalıdır. İlk olarak Çinliler tarafından yapılan bu çay, içeriğiyle dikkat çekmektedir.

İçeriğinde çok yoğun miktarda antioksidan, A vitamini, B vitaminleri, C vitamini, E vitamini, P vitaminleri, tanenler, organik asitler, fruktoz bulunan beyaz çayın faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Kilo Vermeye Faydaları

Kilo sorunu bulunan kişiler ilaçlar yerine doğal yöntemleri tercih etmeli ve bu konuda dikkatli olmalıdır. Beyaz çayın faydaları arasında kilo verme sürecini hızlandırması yer almaktadır. Yağ hücrelerini hızlı bir şekilde yok eden beyaz çay, metabolizma hızını artırmakta ve özellikle durağan bir hayat sürenler için önemli artılar sunmaktadır.

Kansere Karşı Faydaları

Kanser, farklı organları aynı anda etkileyebilen ve erken teşhis konulmadığında hayati risk taşıyan bir hastalıktır. Beyaz çayın faydaları arasında içerdiği bağışıklık güçlendirici maddeler sayesinde serbest radikallerden koruma yer almaktadır. Vücutta bulunan bu serbest radikallerle mücadele edilmesi kansere yakalanma riskini düşürmektedir.

Strese Karşı Faydaları

Stres, günlük hayatı olumsuz etkileyen, aynı zamanda birçok önemli hastalığa adeta davetiye çıkaran bir konudur. Beyaz çayın faydaları arasında sakinleştirici etki yapması yer almaktadır. İçeriğindeki asitler ve kokusuyla birlikte rahatlatıcı etkide bulunan beyaz çay, yorgunluk hissini gidermekte ve günün daha aktif geçmesini sağlamaktadır.

Diş Sağlığına Faydaları

Diş sağlığı mutlaka dikkat edilmesi gereken ve doğal yöntemlerle destek alınması gereken bir konudur. Beyaz çayın faydaları arasında içerdiği florin maddesi sayesinde diş sağlığını olumlu etkilemesi yer almaktadır. Diş taşlarının oluşumunu engelleyen bu çayın düzenli tüketimi diş eti hastalıklarından da korumaktadır.

Beyaz çayın faydaları arasında kanın pıhtılaşmasını önlemesi, bağışıklık sistemine olumlu etkilerde bulunması yer almaktadır. Bu çayın düzgün demlenmesi tüm faydalarını edinmeniz için gerekli bir konudur. Cam bir çaydanlığın içerisine 2 yemek kaşığı beyaz çay koyun ve üzerine 85 derece sıcaklığında 2 su bardağı su ilave ederek 5 dakika demlenmeye bırakın. Süzdükten sonra günde 2 ya da 3 kez istediğiniz zamanda ılık olarak tüketebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 4 Nisan 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın