Beyaz lahananın faydaları


Beyaz lahana, verimli topraklarda son derece hızlı büyüyen bir sebzedir. Dünya çapında oldukça yaygın bir şekilde yetiştirilen beyaz lahananın Asya kökenli bir sebze olduğu düşünülmektedir. Eski dönemlerden bu yana yoğun bir şekilde tüketilen beyaz lahananın faydaları denildiğinde karşımıza şu etkiler çıkmaktadır:

Kanserle Mücadeleye Etkisi

Yapılan araştırmalar sonucunda beyaz lahananın faydaları arasında kanserle savaş olduğu ortaya çıkmıştır. Beyaz lahananın içeriğinde kanserle savaşan bileşikler olan glikozinolitler bulunmaktadır. Bunun yanı sıra sülforafan bakımından da zengin olan beyaz lahana, kanserli hücrelerle savaşta etkin rol üstlenmektedir. Düzenli beyaz lahana tüketen kişilerin, kolon, akciğer, meme kanseri gibi kanser türlerine yakalanma riskinin daha düşük olduğu ispatlanmıştır.

Beyin Sağlığına Etkisi

İçeriğinde yoğun miktarda K vitamini bulunan beyaz lahananın faydaları arasında beyin sağlığına olumlu etkileri bulunmaktadır. Özellikle ilerleyen yaşlarda bilinç gerilemesi yani Alzheimer hastalığının oluşmasına engel olan beyaz lahanayı düzenli olarak tüketen kişilerin hafıza durumu daha ileridir. Bu durum da beyaz lahananın önemini arttırmaktadır.

Göz Sağlığına Etkisi

Yaşa bağlı olarak ortaya çıkan katarakt gibi göz sorunları gittikçe daha fazla kişide görülmektedir. Beta karoten bakımından zengin olan beyaz lahananın faydaları arasında göz sağlığına iyi gelmesi bulunmaktadır. Göz sağlığına iyi gelen beyaz lahananın faydalarını daha çok orta yaşın üzerinde görebilirsiniz.

Kilo Vermeye Etkisi

Kilo sorunu günümüzde birçok insanın muzdarip olduğu konular arasında yer almaktadır. Beslenme alışkanlıklarının değişmesi bunda en büyük etkendir. Beyaz lahananın faydaları arasında lif içeriğinden dolayı bağırsakları çalıştırması yer almaktadır. Bu durum da kilo kontrolü açısından son derece önemlidir.

Kemiklere Etkisi

Beyaz lahananın içerisinde potasyum, kalsiyum ve magnezyum bulunmaktadır. Beyaz lahanada bulunan K vitamininin vücutta yetersiz kalması durumunda kemik erimesi riski artmaktadır. Bu nedenle beyaz lahananın düzenli olarak tüketilmesi son derece önemlidir. Beyaz lahananın düzenli bir şekilde tüketilmesi kalça kemiği kırığı riskini de azaltmaktadır.

Kan Basıncı Düzeyine Etkisi

Beyaz lahananın yoğun bir şekilde potasyum içermesi kan basıncı üzerinde etkili olmaktadır. Beyaz lahananın faydaları arasında kan basıncını dengelemek bulunmaktadır. Bu sayede kalp damar rahatsızlıkları, felç riski azalmaktadır.

Beyaz lahananın faydaları incelendiğinde cilt sağlığına faydası da dikkat çekmektedir. Sedef, akne gibi rahatsızlıklara iyi gelen beyaz lahana enfeksiyonlarla mücadele konusunda da son derece etkilidir. Özellikle eklem ağrılarında etkendir. Beyaz lahanayı salata şeklinde tüketeceğiniz gibi yemeğini yaparak tüketebilir ya da turşusunu yaparak özellikle kış döneminde tüketebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 3 Mart 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın