Bezelyenin Faydaları


Bezelye, kendine has tada sahip olan, ufak yeşil toplar halinde yetişen, ilkbahar döneminde taze olarak ya da konservesiyle her dönemde tüketilebilen bir besindir. Sadece tadıyla değil görüntüsüyle de yemeklerin süslenmesinde kullanılmaktadır.

İçeriğinde A vitamini, C vitamini, E vitamini, K vitamini, tiamin, pridoksin, niasin, bakır, demir, magnezyum bulunan bezelyenin faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Bağışıklık Sistemine Etkileri

İçeriğinde kaliteli antioksidanları barındıran bezelyenin faydaları arasında bağışıklık sistemini güçlendirmesi yer almaktadır. Hastalıklara karşı doğal kalkan olan bağışıklık sistemini güçlendiren demir, çinko, bakır gibi mineralleri yoğun bir şekilde bünyesinde barındıran bezelye, özellikle mevsimsel değişikliklerde bulaşıcı hastalıkların önlenmesinde etkilidir.

Mide Kanserine Etkileri

Mide kanseri, zamanında önlem alınmadığı takdirde ölümcül sonuçlar doğuran ve kişinin yaşam kalitesini oldukça düşüren bir sorundur. İçeriğinde polifenol olarak bilinen bir madde bulunduran bezelyenin faydaları arasında mide kanserini engellemesi yer almaktadır. Bezelye tüketimi midenin rahatlamasında etkili olmakta ve önemli sorunlar yaşanmasını engellemektedir. Sindirim konusunu olumlu etkilemekte ve midede asit salgısını dengelemektedir.

Kilo Sorununa Etkileri

Kilo problemi yaşayan kişiler beslenme düzenini değiştirdiğinde düşük kalorili gıdalara yönelmektedir. Bu noktada son derece düşük kalorili olan bezelyenin faydaları arasında kilo vermeye yardımcı olması yer almaktadır. Düşük yağ oranına sahip olan bezelye, lezzet vermesinin yanı sıra tok tutuma özelliğine sahiptir ve bu nedenle diyet listelerinin üst sıralarında yer almaktadır.

Hamilelik Döneminde Faydaları

Hamilelik döneminde doğru beslenmenin büyük önemi bulunmaktadır. İçeriğinde önemli oranda folik asit bulunan bezelyenin faydaları arasında hamilelik döneminde olumlu etkiler bırakması yer almaktadır. Anne adaylarının taze bezelyeyi düzenli şekilde tüketmeleri durumunda birçok kompleksin önüne geçebilecekleri belirlenmiştir. Ayrıca, bebeklerin sağlığını da olumlu etkilemiş olurlar.

Bezelyenin faydaları arasında göz sağlığına iyi gelmesi, kan şekerine iyi gelmesi, cilt ve saç sağlığını olumlu etkilemesi, beyin sağlığını olumlu etkilemesi yer almaktadır. Bezelye kullanımının herhangi bir kısıtlaması yoktur ancak sadece safra ve böbreklerinde sorun yaşayan kişilerin dikkatli tüketmesi önerilmektedir. Özellikle taze bezelye tüketiminin pek çok artısı bulunmakta ve farklı lezzetiyle de damaklara hitap etmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 18 Nisan 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın