Biberin Faydaları


Biber, oldukça eski dönemlerden beri tüketilen sebzeler arasında yer almaktadır. Yüzyıllardır tüketildiği belirlenen biberin birçok çeşidi bulunmaktadır. İçeriğinde diyet lifleri, A vitamini, C vitamini, protein, sodyum, potasyum, demir, kalsiyum gibi önemli maddeler bulunan biberin faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Kansere Karşı Faydası

Kanser, çağımızın başlıca sorunları arasında yer almaktadır. Biberin faydaları arasında kansere karşı mücadele bulunmaktadır. Özellikle beyaz biberin kansere karşı faydası bilimsel olarak ispatlanmıştır. Kapsaisin maddesini içeren beyaz biberin özellikle prostat kanserine karşı iyi geldiği açıklanmaktadır. Bu konuyla ilgili araştırmalar devam etmektedir.

Ağrılara Karşı Faydası

Biberin içeriğinde bulunan kapsaisin maddesinin vücudun ısısını arttırdığı açıklanmıştır. Bu nedenle biberin faydaları arasında burkulma ya da spazm gibi ağrılara iyi gelmesi yer almaktadır. Ağrıyan bölgeye birkaç damla biber yağı uygulamanız durumunda faydasını anında hissedecek ve önemli oranda rahatlayacaksınız.

Hafızaya Faydası

Biber çeşitlerinin tamamı karnosik asit içermektedir. Bu asit sayesinde biberin faydaları arasında hafızaya iyi gelmesi yer almaktadır. Beynin işlevini daha sağlıklı bir şekilde yerine getirebilmesi için düzenli olarak biber tüketilmesi gerektiği ispatlanmıştır. Özellikle unutkanlık sorununa iyi gelmesiyle ilgili yapılan araştırmalar olumlu şekilde sonuçlanmıştır.

Öksürüğe Faydası

Özellikle soğuk algınlığının belirtileri arasında şiddetli öksürük yer almaktadır. Bunun yanı sıra alerji de öksürüğe neden olmaktadır. Biber doğal bir antibiyotik olarak görülmekte ve biberin faydaları arasında öksürüğe iyi gelmesi yer almaktadır. Yapılan araştırmalar aynı zamanda biberin soğuk algınlığına da iyi geldiğini göstermiştir.

Bağışıklık Sistemine Faydası

Vücudu hastalıklardan koruyan bağışıklık sisteminin güçlü olması son derece önemlidir. Son derece etkili bir antioksidan olan biberin faydaları arasında bağışıklık sistemini güçlendirmesi yer almaktadır. Özellikle kış döneminde fazla yaşanan nezle, grip salgını gibi salgınlara yakalanmamak için düzenli olarak biber tüketmeniz önerilmektedir.

Sindirim Sistemine Etkisi

Sindirimin düzenli olması önemli bir konudur. Sindirim sisteminde yaşanan problemler kabızlık, mide bulantısı gibi sorunlara neden olmaktadır. Biberin faydaları arasında sindirim sistemini düzenlemesi yer almaktadır. Özellikle mide ve bağırsak üzerinde etkili olan biber, kabızlık sorununun önlenmesine de yardımcı olmaktadır.

Biberin faydaları arasında kalp sağlığına iyi gelmesi, solunum yolu hastalıkları üzerinde etkili olması, kilo vermeye yardımcı olması, enerjiyi arttırması, ciltte yaşlanma belirtilerini geciktirmesi, saçlara fayda sağlaması gibi etkiler yer almaktadır. Biberin daha çok yıkanarak çiğ şekilde tüketilmesi önerilmektedir. Ayrıca, yemeklerde de sıklıkla kullanmanız mümkündür. Biberin her türlüsünü evinizden eksik etmemeye ve düzenli olarak tüketmeye özen göstermelisiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 3 Mart 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın